• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rayların yüzde 56'sında sinyalizasyon yok

Rayların yüzde 56'sında sinyalizasyon yok
0 0

TCDD raporuna göre tren hatlarının elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları için 3.5 milyar TL gerekirken, 2017'de sadece 278 milyon TL kaynak ayrıldı.

16 Aralık 2018 Pazar 11:56

Ankara'da 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 86 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ortaya çıkan demiryollarındaki sinyalizasyon eksikliği, TCDD’nin 2017 faaliyet raporunda da yer aldı. Rapora göre Türkiye'deki konvansiyonel ve yüksek hızlı tren (YHT) hatlarının uzunluğu 12 bin 608 kilometreyi bulurken, bugüne kadar bunların yalnızca yüzde 44'ünün sinyalizasyon sistemi tamamlanabildi. Kazanın ardından açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Sinyalizasyon sistemi demiryolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil. 'Sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu' gibi değerlendirme yapanlar, doğru bir değerlendirme yapmıyor" demişti.

 

HATLARIN SADECE YÜZDE 44'ÜNDE SİNYALİZASYON TAMAMLANDI

 

Hürriyet'ten Eray Görgülü'nün haberine göre sinyalizasyon çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgilerin verildiği rapora göre, tren hatlarının elektrifikasyon (hattın elektrikli hatta dönüştürülmesi) ile sinyalizasyon çalışmaları için 3.5 milyar TL'lik kaynak gerekirken, 2017 yılında yalnızca 278 milyon TL kaynak ayrıldı. Türkiye'de 1213 kilometre YHT, 11 bin 395 kilometre de konvansiyonel hat olmak üzere toplam 12 bin 608 kilometrelik tren hattı bulunuyor. Bugüne kadar yalnızca 5 bin 534 kilometrelik bölümde (yüzde 44) sinyalizasyon çalışması tamamlanabildi. 2017 yılında sinyalizasyon çalışması yapılan hat uzunluğu 72 kilometrede kaldı

.

YEREL SEÇİMDEN ÖNCE AÇILACAK HATTA DA SİNYALİZASYON YOK

 

İstanbul'da yerel seçimlerden önce açılması planlanan Gebze-Halkalı banliyösü de sinyalizasyon çalışması bitmeyen hatlardan biri.

 

BAKANLIĞIN KENDİ RAPORUNDA SİNYALİZASYONUNUN ÖNEMİ ANLATILIYOR 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Sinyalizasyon olmazsa olmazımız değil" derken, bakanlığın 'Ulaşan ve Erişen Türkiye' raporunda sinyalizasyon sisteminin, güvenli taşımacılığı sağlamak için gerekli olduğu vurgulandı. Bakanlığın 2017 yılında hazırladığı raporda hat güvenliği için sinyalizasyon sisteminin önemine dikkat çekiliyor.

 

'Ulaşan ve Erişen Türkiye' raporunda, 'Demiryolu hatlarında elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının hat kapasitesini arttırmak, işletme maliyetini düşürmek, karbon salımını azaltmak, güvenli taşımacılığı sağlamak, ulaşımda elektrik enerjisini kullanarak dışa bağımlılığı azaltmak, zaman ve personel tasarrufu sağlamak amacıyla' yapıldığı belirtiliyor. Aynı raporda, tüm hatların elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtilerek, "Hedefimiz 2023'e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, böylece demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak" ifadesi kullanılıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha