• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Reza Zarrab'ın ifadesinde 6. gün: Rüşvet almaya meyilli herkesin bir fiyatı vardır efendim

Reza Zarrab'ın ifadesinde 6. gün: Rüşvet almaya meyilli herkesin bir fiyatı vardır efendim
0 0

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla tutuklanan ve davası görülen Zarrab’ın bugün, hakim karşısındaki altıncı günü. Zarrab itiraf etmeye devam ediyor...

6 Aralık 2017 Çarşamba 18:03

ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı dava ediyor. Duruşmada ‘tanık’ sıfatıyla ifade veren Türkiye ve İran vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın ifadesine devam edildi.

 

Davaya ilgi çok yoğun olduğu için dünkü duruşmada olduğu gibi Zarrab’ın ifade verdiği ana duruşma salonu dışında ek olarak iki salon daha açıldı. Bu salonlardaki ekranlardan duruşma canlı olarak izleniyor.

 

Bugün de Atilla’nın avukatları Zarrab’ı sorguluyor.

 

1. Gün ifadesi...

2. Gün ifadesi...

3. Gün ifadesi...

4. Gün ifadesi...

5. Gün ifadesi...

 

Mahkemeden gelişmeler;

 

- Bugünkü duruşma başladı. Cathy Fleming Zarrab’ın Miami’de tutuklanmasını soruyor.

 

"İRAN LİDERLERİYLE HİÇ TANIŞMADIM"

 

- Zarrab, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney veya eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la hiç tanışmadığını söyledi. Batı karşıtlığıyla ve sertlik yanlısı tutumuyla tanınan muhafazakâr Ahmedinecad, yaptırımların Zarrab tarafından delindiği dönemde cumhurbaşkanıydı. Savcılık sorgusunun başında, Zarrab’ın Ahmedinecad’a yaptırımlara karşı ‘ekonomik cihad’ önerdiği bir mektup yayınlanmıştı.

 

"ATİLLA YAKALANINCA ŞAŞIRDIM"

 

Bu arada Halk Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın New York'ta yargılandığı davada tanık sıfatıyla yer alan Reza Zarrab'ın savunma avukatları tarafından sorgusu başladı. Zarrab geçen Mart'ta Atilla'nın tutuklandığını duyduğunda "şoke olduğunu" söyledi.

 

- Zarrab’a Royal Holding şirketinden bir e-posta soruluyor. E-posta, ‘Umat (muhtemelen Umut)’ isimli bir çalışanından gelmiş.

 

Mahkeme salonunda, savunmaya ait bir ses kaydı çalındı. Ses kaydının, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Zarrab ve Atilla'nın yaptığı bir toplantının ardından, Zarrab ve Aslan'ın yaptığı bir telefon konuşmasına ait olduğu belirtildi.

 

"Atilla'nın ofisine hiç gitmedim, hangi katta olduğunu bilmem"

 

- Zarrab'a Atilla'nın ofisine hiç gitmediniz, değil mi? diye soruldu. Zarrab ise "Hayır efendim, binanın hangi katında olduğunu bile bilmiyorum" diye yanıtladı.

Soru: Atilla’nın ofisine hiç gitmediniz, değil mi?

Yanıt: Bankada Atilla’nın ofisine gittiğimi hatırlamıyorum.

 

"HALKBANK ÇALIŞANLARI BANA HEP SAYGILI DAVRANDI"

 

- Savunma avukatı Fleming, dinletilen ses kayıtlarında Zarrab ile Halkbank çalışanlarının birbirlerine çok saygılı davrandığına dikkat çekti.

Soru: Çalışanlar size saygılı davrandı, değil mi?

Yanıt: Halkbank personeli, çalışanları bana her açıdan saygı gösterdi ve ben de onlara saygılı davrandım

 

"Alt düzey Halkbank çalışanlarının bir şeyden haberi yoktu"

 

- Savunma avukatı Fleming, Zarrab’ın ‘Mehtap’ isimli kadın bir Halkbank çalışanıyla konuşmasında yalan söylediğini belirtiyor. Zarrab onu yanlış yönlendirdiğini kabul ederek, “Alt düzeydekiler ne yaptığımızı hiçbir zaman bilmiyordu” dedi, “Telefonda zaten hiçbir zaman açıkça konuşmazdık” ifadelerini kullandı.

 

Mehtap isimli Halkbank çalışanının hiçbir şey bilmediğini, sadece yüksek düzeydeki personelin yaptıklarından haberdar olduğunu aktardı.

 

Zarrab daha sonra, "Tabi ki İran Ulusal Petrol Şirketi NIOC ile ilgili bir işlem olduğuna girmedim. Zaten telefonda hiç açık konuşmazdık. Bayan Mehtap bu konuda hiçbir şey bilmiyordu. Sadece üst düzeyin haberi vardı" diye devam etti.

 

"ATİLLA İLE YÜZYÜZE GÖRÜŞMEDİK"

 

- Savunma avukatı Fleming, Zarrab’ın, Halkbank’ın uluslararası işlemlerden sorumlu eski genel müdür yardımcısı Levent Balkan ile bir konuşmasını dinletti. Bu konuşmada Zarrab’ın telefon dinlemesine takılma korkusuyla “Yüzyüze konuşalım” dediğine dikkat çeken savunma avukatı, aynı uyarıyı Atilla’ya yapmadığını söyledi. Zarrab da böyle bir şeyi kendisinin de hatırlamadığını belirtti.

 

Zarrab böylece, davanın tek tutuklu sanığı olan Atilla’yla yüzyüze görüşmediğini söylemiş oldu.

 

"LEVENT BALKAN’IN ONAY YETKİSİ VARDI"

 

- Mahkemeyi izleyen gazetecilerden Pete Brush, kanıtların Reza Zarrab'ın, Halkbankası eski genel müdür yardımcısı Levent Balkan ile daha yakın bir ilişkisi olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Brush, Balkan'ın da davada sanık olduğunu ancak gözaltında bulunmadığını hatırlatıyor ve bütün bunların Atilla'nın bu ilişkilerin ne kadar dışında olduğunu göstermek için yapıldığı yorumunuda bulunuyor.

 

- Fleming, Levent Balkan’ın Zarrab’ın işlemleri için onay yetkisine sahip olup olmadığını sordu.

Soru: ‘O zaman devam edip onay vereceğim’ derken, ‘Zincirin tepesine sorup onay vereceğim’ demiyor, değil mi?

Yanıt: Tabii ki hayır

 

"Ben ve eşimle ilgili haberlerin yüzde 99'u yalandı"

 

Reza Zarrab’a eşi Ebru Gündeş ile ilgili sorular soruluyor.

 

Savunma makamı: Türkiye’de çok ünlü bir pop yıldızıyla evliydiniz doğru mu?

Zarrab: Doğru, efendim.

Savunma makamı: İkiniz sıklıkla magazin sayfalarında mıydınız?

Zarrab: Öyleydik. Gazete ve dergilerde hakkımızda çıkan pek çok haber vardı.

(Bu noktada savunma avukatı Fleming, Zarrab’dan özel yaşamını detaylandırmasını istiyor. Evinin ve yatının fotoğrafını gösteriyor.)

Zarrab: Bu fotoğraflar basın tarafından gizlice çekildi ve bu şekilde basıldı.

Zarrab, basında kendisi ve eşiyle ilgili çıkan haberlerin yüzde 99’unun yalan olduğunu söyledi.

 

HAYALİ TAVUK TİCARETİNİN BELGESİ

 

Amerikalı gazeteci Adam Kladfeld dünkü oturum sonrası dava dosyasına kanıt olarak giren belgeleri paylaştı.

 

"Aşağıda, 5 milyon TL’lik dondurulmuş tavuk göğsü ticaretine ilişkin bir makbuz var. Zarrab dün, gerçekte hiç tavuk ticareti yapmadığını söylemişti."

 

 

 

HAYALİ ZEYTİNYAĞI TİCARETİNİN BELGESİ

 

Zarrab’ın ‘Hiç zeytinyağı ticareti yapmadım’ demesine rağmen 1 Haziran 2013’te düzenlenmiş 4.9 milyon TL’lik sahte zeytinyağı ticaretinin belgesi:

 

 

 

"RÜŞVET ALMAZSA SAAT VER"

 

- Reza Zarrab ile Türkiye’deki sağ kolu olarak bilinen Rüçhan Bayar arasında 1 Mart 2013 tarihinde yapılmış bir ses kaydı dinletildi.

 

Bayar kayıtta “3 şirketimiz daha henüz tamamlanmadı” diyor.

 

Fleming “Bunlar paravan şirket mi?” diye sorunca Zarrab “Evet efendim, kurmak üzere olduğumuz şirketlerdi” yanıtını verdi.

 

Bayar kayıtta, “Birisi para ya da rüşvet almazsa, onlara yine de bir saat vermelisin” diyor. (Davayı takip eden gazeteci Adam Klasfeld, bir ‘Rolex’ saatten söz edildiğini yazdı.)

 

"RÜŞVET ALMAYA MEYİLLİ OLAN HERKESİN BİR FİYATI VARDIR"

 

- Avukat Fleming Zarrab’a “Herkesin bir fiyatı vardır” sözlerini sordu.

Zarrab, “Rüşvet almaya meyilli herkesin bir fiyatı vardır efendim” yanıtını verdi.

 

- Zarrab’a, savcılık sorgusunda da geçen ‘çikinova’ sözcüğü bir kez daha soruldu. Yanıtı şöyle oldu: “Çikinova, personelimle aramızda gerçek olmayan ticareti, gerçek malların kullanılmadığı ticareti anlatmak için kullandığımız sözcüktü.”

 

"Hayali gıda ticareti mekanizması konusunda Atilla'ya yalan söyledim"

 

-  Savunma avukatı, Zarrab’ın bir ses kaydında Atilla’ya yalan söylediğini ima etti. Savunma bu yılla, Atilla’nın savcılığın iddia ettiği gibi para aklama planının mimarı olmadığını, esasında alt düzeyde bir eleman olduğunu ortaya koymaya çalışıyor.

Zarrab da 10 Nisan 2013 tarihli konuşmada Atilla’ya hayali gıda ticareti konusunda yalan söylediğini kabul etti.

 

- Avukat Cathy Fleming, müvekkili Atilla’nın yaptırımların delinmesinde kilit bir rol oynamadığı tezini vurgulamayı sürdürüyor. Fleming, Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan’ın bir gün Zarrab’ın yanındayken Atilla’yı arayıp “Bu işi yapacaksın” deyip demediğini sordu; Zarrab doğruladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha