• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova: ABD filmlerdeki gibi Suriye'de kalmak için bahane arıyor

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova: ABD filmlerdeki gibi Suriye'de kalmak için bahane arıyor
0 0

Moskova yönetimi, ABD'nin Suriye'den askeri birliklerini çekiyor gibi görünse de kalmak için bahane aradığı değerlendirmesinde bulundu.

12 Ocak 2019 Cumartesi 15:55

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, düzenlediği basın toplantısında, Washington'un stratejilerinin bilinmemesi nedeniyle ABD'nin Suriye'den çıkacağından emin olamadıklarını ifade etti.

 

Zaharova, "Şu anda çekiliyorlarmış gibi görünüyor ama bir aşk filminde olduğu gibi kalmak için de bahane arıyorlar" diye konuştu.

 

'Kürtler Suriye toplumunun parçasıdır'

 

Kürtlerin Şam ile diyalog kurmasının önemini vurgulayan Zaharova, "Bizim birçok kez dile getirdiğimiz gibi Kürtler Suriye toplumunun parçasıdır. Kürt nüfusunun bulunduğu bölgelerin hükümetin kontrolüne girmesi, Suriye'nin komşularının güvenliğine yönelik riskleri etkisizleştirecektir" ifadelerini kullandı.

 

Çavuşoğlu ile Pompeo Suriye'yi görüştü

 

Öte yanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sabah ABD'li mevkidaşı Pompeo ile bir telefon görüşmesi yaptı. Türk dışişleri, Suriye'ye ilişkin son gelişmelerin değerlendirildiğini açıkladığı görüşmenin detayına ilişkin bilgi vermedi.

 

Geçtiğimiz günlerde Irak'a giden Pompeo, "(Suriye'de) bizimle birlikte savaşanların korunmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız büyük önem taşıyor ve Erdoğan taahhütlerde bulundu, O da bunu anlıyor" diye konuşmuştu.

 

Çavuşoğlu ise, Suriye'nin doğusuna yapılacak operasyonun ABD'nin çekilmesine bağlı olmadığını açıklamıştı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - HÜSEYİN KOYUNCU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha