• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rus uzman: ABD ile Türkiye arasındaki gerginlik ciddi, ancak kopma olmaz

Rus uzman: ABD ile Türkiye arasındaki gerginlik ciddi, ancak kopma olmaz
0 0

Washington ile Ankara arasındaki gerginliği ‘çok ciddi’ olarak nitelendiren Rus siyaset bilimci Mihail Smolin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’la kopma noktasına girmeyip Rusya ile ABD arasında oynayacağını söyledi.

15 Ağustos 2018 Çarşamba 15:38

Washington ile Ankara arasındaki gerginlik devam ederken Türkiye, ABD menşeli tütün ürünlerine yüzde 60, alkollü ürünlere de yüzde 140 vergi getirdi. Son olarak dolar 6.63'lük rekor seviyeye ulaştıktan sonra bugün 6.17 TL'ye geriledi.

 

Rus siyaset bilimci Mihail Smolin iki ülke arasındaki gerginliği Sputnik'e değerlendirdi.

 

Türkiye ile Ankara'nın işbirliğinin uzun zamandır bozuk olduğunu belirten Smolin, bu kopmanın 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle başladığını ifade etti.

 

Smolin şunları söyledi: "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın, bunda ABD'nin parmağı olduğuna dair bir kanaati oldu. Ayrıca kişisel bağlamda da (ABD Başkanı Donald) Trump'la ilişkileri bozuldu. İki ülke arasında çok ciddi bir gerginlik var. ABD, İsrail'e bölgenin lideri muamelesi yapıyor, Türkiye buna karşı çıkıyor ve Irak ile Suriye'de kendi etkisini arttırmak istiyor. ABD de buna karşı çıkıyor. Giderek derinleşen krizin sebebi bu."

 

Gerginliğin ne kadar ileri gidebileceği sorusunu yanıtlayan Smolin, Türkiye'nin NATO'dan çıkmaya ve ABD ile ilişkilerini tamamen koparmaya hazır olmadığını ifade etti.

 

Smolin "Büyük ihtimalle Türkiye, Rusya ile ABD arasında hareket edecek. Erdoğan cepheleşme üzerinden oynayacak. Yani Washington'a ihtiyaç duyduğunda tercihini ABD'den yana kullanacak. Benzer pozisyonlara sahip olduğumuzda da Rusya'dan yana… Yani Erdoğan ne bizle ne de ABD ile kopmaya girecek. Bunun yerine Ortadoğu'da kendi çıkarlarını savunmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha