• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya'dan İdlib açıklaması: Ankara'yla temas kurduk, Türkiye Suriye ordusuna yönelik topçu ateşini durduruldu

Rusya'dan İdlib açıklaması: Ankara'yla temas kurduk, Türkiye Suriye ordusuna yönelik topçu ateşini durduruldu
0 0

Suriye'de silahlı muhalif gruplar İdlib eyaletinin güneyinde yer alan Neyrab'a yönelik bir operasyon başlattı. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Rus Hava Kuvvetleri'nin hava saldırılarıyla muhalifleri püskürttüğünü duyurdu.

20 Şubat 2020 Perşembe 22:46

Bakanlık yaptığı açıklamada, "Militanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin topçu ateşi desteğiyle Suriye ordusunun savunma hatlarını delmeyi başardı" dedi.

 

Rus RIA Novosti ajansının haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı Moskova'nın Ankara'yla temasa geçerek, silahlı örgütlere verdiği desteği durdurmasını istediği ve bunun ardından Türkiye'nin topçu ateşini durdurduğunu bildirdi.

 

Açıklamada ayrıca, "Silahlı grupların, Suriye topraklarının içlerine ilerlemesini önlemek için Rus Su-25 uçaklarıyla... taarruza geçen silahlı militan gruplara yönelik hava operarsyonu düzenlendi. Bu da Suriye Silahlı Kuvvetleri'nin gelen tüm saldırıları püskürtmesini sağladı" denildi.

 

Açıklamada, büyük kalibreli makineli silahlarla donatılmış bir tank, altı zırhlı araç ve beş kamyonun imha edildiği vurgulandı.

 

Bloomberg Haber Ajansı, Ankara'da bulunan üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin ABD'den iki Patriot bataryası yerleştirmesini istediğini öne sürdü.

 

Haberde, talebin geçen hafta içerisinde Türkiye'yi ziyaret eden ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'ye iletildiği ancak Washington yönetiminden henüz bir yanıt gelmediği belirtildi.

 

Yetkili, gelmesi halinde bataryaların Hatay'a yerleştirileceğini ve böylece Türkiye'nin de İdlib'de Suriye ordusuna yönelik hedeflere karşı hava operasyonları düzenlemeye başlayabileceğini söyledi.

 

Suriye ordusunun operasyonlarını yoğunlaştırdığı İdlib'in hava sahası Rusya tarafından kontrol ediliyor.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, CNNTürk televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin Patriot desteği verebileceğini vurguladı.

 

Türkiye'nin Rusya'dan İdlib'in hava sahasını etkin kullanma talebinin olduğunu vurgulayan Akar, "ABD askerlerinin İdlib'de bizzat sahaya inmesi gibi bir şey yok. Hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Bizim ülkemize karşı hava, füze tehdidi var. Patriot desteği olabilir. NATO Genel Sekreteri'nin çeşitli açıklamaları var. Onların da bir takım teşvikleri ortaya çıkabilir" dedi.

 

Neyrab'da yoğun çatışmalar

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İdlib vilayeti kırsalında Suriye ordusunun ele geçirdiği bölgelere sabahtan bu yana tank ve komando sevkiyatı yaptığı belirtiliyor.

 

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'deki hava saldırısında iki askerin hayatını kaybettiğini, beş askerin de yaralandığını açıkladı. Açıklamada ayrıca, "50'den fazla rejim unsurunun" imha edildiği belirtildi.

 

TSK'nın topçu ateşiyle de desteklenen muhaliflerin Neyrab'a girdikleri yönünde haberler geliyor.

 

Anadolu Ajansı "ılımlı silahlı muhaliflerin", İdlib'in güneyinde bir harekat başlattığını ve Neyrab köyüne girdiklerini duyurdu.

 

Rusya Savunma Bakanlığı da muhaliflerin, "iki noktada Suriye ordusunun savunma hattını aştıklarını" açıkladı.

 

Demirören Haber Ajansı (DHA), bölgeye tank ve komando sevkiyatı yapan Türk birliklerinin, Suriye ordusunun ilerleyişini engellemek amacıyla obüsler ve çok namlulu roketatarlarla da ateş açtıklarını bildirmişti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Suriye güçlerinin geri çekilmemesi halinde askeri bir harekatın her an başlayabileceğini söylemişti.

 

Reuters haber ajansı ajansı muhaliflerin mevzilerine yönelik Rus hava bombardımanının devam ettiğini, Türk topçusunun destek ateşinin de sürdüğünü duyurdu.

 

Aynı habere göre bölgede Suriye uçakları ve İnsansız Hava Araçları (İHA) da uçuşlar yapıyor.

 

Moskova görüşmeleri

 

Cenevre'de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri yüz binlerce sivilin bölgeden tahliye edilebilmesi için ateşkes çağrısı yapmıştı.

 

Suriye'de dokuz yıldır devam eden savaş Rusya'nın desteğini alan ordunun muhaliflerin son kalesi İdlib'de Aralık ayından bu yana devam eden ilerleyişi ile yeni bir aşamaya gelmiş bulunuyor.

 

Bölgede daha şiddetli bir çatışmadan kaçınılması amacıyla Moskova'da Türkiye ile Rusya arasında yürütülen görüşmelerde ise bir anlaşmaya varılamadı.

 

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili "Rusya, Türkiye'nin İdlib'den çekilmesi ve gözlem noktalarını tahliye etmesi konusundaki ısrarını başından beri sürdürüyor. İdlib'den çekilmek ya da gözlem noktalarını boşaltmak gündemimizde değil" dedi.

 

Aynı yetkili, buna karşılık aynı yetkili bölgede ortak devriye sürdürmek de dahil bir çok farklı seçeneğin tartışıldığını kaydetti.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rusya ile görüşmelerde bir yakınlaşma olduğunu ama bunun istenen düzeye gelmediğini söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha