• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rusya'nın en gelişmiş istihbarat uçağı Tupolev Tu-214R İdlib semalarında

Rusya'nın en gelişmiş istihbarat uçağı Tupolev Tu-214R İdlib semalarında
0 0

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib krizi henüz bir çözüme kavuşturulamazken, Rusya, hava kuvvetleri ile Suriye ordusunun karadaki ilerleyişine destek olmayı sürdürüyor.

26 Şubat 2020 Çarşamba 14:15

Cihatçılara bomba yağdıran Rus savaş uçaklarına son olarak gelişmiş istihbarat gözlem uçaklarının katıldığı belirtiliyor.

 

Mepanews'un haberine göre, Rus hava kuvvetleri envanterindeki en gelişmiş istihbarat gözlem uçağı Tupolev Tu-214R İdlib semalarında görüntülendi.

 

Yerel kaynaklara dayandırılan habere göre, gözetleme ve keşif uçağı Tu-214R İdlib semalarında detaylı istihbari gözlem gerçekleştiriyor.

 

Aynı uçak, 2016 yılında da iki kez Suriye'ye gönderilirken, Türkiye hava sahasını kullanmadan Hazar Denizi-İran-Irak rotasını izlemişti. Kırım'da da kullanılan uçak, İdlib'in Binniş bölgesinde görüntülendi.

 

Uçağın, Türkiye'nin İdlib'e askeri sevkiyatını yoğunlaştırdığı ve Esad rejim güçlerini hedef alacağını açıklamasının ardından bölgede aktif hale gelmesi ise dikkat çekti.

 

Habere göre, Rusya'nın elinde iki adet bulunan uçak, sivil amaçlı geliştirilen Tupolev Tu-214 üzerine konulan sistemlerle görev yapan bir istihbarat, gözlem ve keşif uçağı.

 

Komuta kontrol amaçlı da kullanılan uçak sahadaki kamufle birlikleri de tespit edebiliyor. Elektronik istihbarat ve muhabere istihbaratı gerçekleştiren sensörlere sahip olan uçak, hava koşullarına elverişli radar sistemleri ve elektro-optik sensörleriyle sahayı görüntülüyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha