• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

‘Rusya, Suriye'de oyunun kurallarını değiştirdi'

‘Rusya, Suriye'de oyunun kurallarını değiştirdi'
0 0

İsveçli savunma analisti Stefan Ring'e göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'de IŞİD'e karşı hava operasyonu düzenleme kararı, oyunun kurallarını değiştirdi. Suriye Devlet Başkanı Esad'ın iktidarda kalması artık müzakere konusu olacak..

26 Ekim 2015 Pazartesi 17:00

İsveç'te yayımlanan Svenska Dagbladet gazetesinde yazan Stefan Ring, Rusya'nın Suriye'de IŞİD hedeflerine karşı başlattığı hava operasyonunun ‘oyunun kurallarını değiştiren' bir etki yarattığını belirtti. Ring, "Rusya, Suriye'deki oyunun planını değiştirdi, olası görüşmelerde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarda kalmasını talep edebilir" yorumunu yaptı.

 

‘ABD, AB VE TÜRKİYE, ARTIK RUSYA'NIN ÇIKARLARINI DA UMURSAMALI'

 

Rusya'nın Suriye'ye operasyonu adımıyla uluslararası siyasette yeniden önemli bir aktör haline geldiğini de vurgulayan Ring "ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye, artık Rusya'nın çıkarlarını göz önünde bulundurmadan kendi taleplerini yöneltemeyecek" dedi.

‘RUSYA, SURİYE İÇİN MÜZAKERE YOLUNU AÇTI'

Ring'e göre, Moskova'nın Suriye tutumu, ülkedeki krizin siyasi yoldan çözülmesi için müzakere yolunu da açtı. Öte yandan ABD'deki siyasi durumu ise karmaşık hale getirdi. Zira ABD Başkanı Barack Obama, Esad'ın kalmasını desteklerse, Cumhuriyetçilerin baskısına maruz kalabilir.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha