• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Bozan: Mahkeme kararı olmadan belediye başkanları görevden alınamaz

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Bozan: Mahkeme kararı olmadan belediye başkanları görevden alınamaz
0 0

SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, mahkeme kararı olmadan belediye başkanlarının görevden alınamayacağını belirterek, “Bu atamalar, milletin iradesini, seçme ve seçilme hakkını yok saymaktır” dedi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 19:16

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, HDP’li belediyelere kayyım atamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dışarda ve içerde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı Türkü, Kürdü, Arabı, Çerkesi, Laz’ıyla birbirlerine sarılarak kucaklaşmalarını gerektiğini belirten Bozan, “Hatalar, yanlışlar olsa da  birbirimizi dinlemek, anlamak ve beraberce çözüm yollarını aramak zorundayız” dedi. 

 

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasının doğru olmadığını düşündüklerini belirten Bozan, “Çünkü bu atamalar, Milletin iradesini, seçme ve seçilme hakkını yok saymaktır. Milletin kendisine vermediği bir hakkı bir makamı gasp etmektir. Seçimle alamadığı belediyeleri, çeşitli bahanelerle, devletin gücünü kollanarak zorla almaktır. Kayyum atamayla iktidar, adaleti ve hukuku dikkate almadığı gibi halkı da dikkate almamıştır. Dayandığı yasa 12 Eylül darbe yasasının 127. maddesidir. Bir kişi hakkında soruşturma veya davaların açılması o kişinin suçlu olduğunu göstermez. Adil bir şekilde yargılandıktan sonra suçlu olduğu kesinleşinceye kadar herkes masumdur” dedi.

 

‘SÜLEYMAN SOYLU HARİÇ’

 

Görevden alınan Belediye Başkanları hakkında verilmiş bir mahkumiyet kararı bulunmadığını hatırlatan Bozan, “Hukuk devletinde İdari makamlar, mahkeme kararı olmadan, kendiliklerinden uygulamalarda bulunamazlar (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hariç). Mahkeme kararlarını dikkate almadan, idarenin kendisini hem savcı hem de hakim yerine koyarak uygulama yapması hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz. Biz, mahkeme kararı olmadan yapılan suçlamalara ve uygulamalara itiraz ediyoruz. Biz iktidar yetkililerden, aldıkları kararlarda daha soğuk kanlı hareket etmelerini gereksiz gerginliklere sebep olacak kararlar almamalarını, hak, hukuk, adalet çerçevesinde hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha