• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sağlıkta dönüşüm yıkımı: İlaç ve tıbbi cihazda kriz var

Sağlıkta dönüşüm yıkımı: İlaç ve tıbbi cihazda kriz var
0 0

Sağlık sektörünü mercek altına alan CHP, ilaç ve tıbbi cihaz piyasasının krizde olduğuna, ‘Sağlıkta Dönüşüm’ olarak adlandırılan sürecin sağlıkta ‘yıkım’ getirdiğine dikkat çekti.

16 Aralık 2018 Pazar 19:24

CHP sık sık, Türkiye'deki sorunlara ilişkin politika notları hazırlıyor.

 

Son not, sağlık sektörüne ilişkin.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel başkanlığındaki Arge - Bilim, Yönetim, Kültür Platformu'nun hazırladığı “AKP Sağlığa Zararlıdır: İlaç ve Tıbbi Cihaz Sektöründe Kriz" başlıklı politika notu hayli ilginç veriler içeriyor.

 

Notta yer alan verilere göre; ilaç ve tıbbi cihaz piyasasının krizde ve 'Sağlıkta Dönüşüm’ olarak adlandırılan süreç tam bir yıkım getirdi.

 

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, ithal ilaç harcamalarının son on yılda yüzde 7,3 arttığı belirtilerek şu tespit ve değerlendirmelere yer verildi:

 

"- AKP iktidarı, 2003 yılından itibaren ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ adı altında yaptığı değişikliklerle sağlık sisteminde önemli tahribatlara neden oldu. Sağlık sistemi ticarileştirildi, yurttaşların ‘parası kadar sağlık hizmeti’ alabileceği bir düzen kuruldu. Plansız ve denetimsiz ekonomi ve sağlık politikaları sonucunda sağlık hizmetleri bir rant aracı haline geldi.

 

- 2002’de Türkiye pazarında yerli ilaçların değersel büyüklüğü yüzde 66’lık bir pay tutarken, bu oran 2016’da yüzde 42’ye kadar geriledi. 2003-2013 yılları arasında dünyada yapılan toplam ilaç AR-GE yatırımlarının yalnızca yüzde 0,01’i Türkiye’de gerçekleşti."

 

CHP notunda ilaç kriziyle birlikte ülkeye ruhsatsız ilaçların girişi arttığı belirtilerek, "2005’ten 2014’e ele geçirilen sahte ilaçların sayısında yüzde 400 artış görüldü. Yalnızca 2016’da 1 milyondan fazla sahte ve kaçak ilaç ele geçirildi" denildi.

 

Yerli üretime son verilmesi nedeniyle, aşılar için bütçeden ayrılan pay her yıl katlandığına vurgu yapılan CHP notunda aşılar için ayrılan bütçenin son 16 yılda 26 milyondan, 893 milyon TL’ye çıktığı vurulandı:

 

"2016’da toplam büyüklüğü 2,3 milyar dolar olan Türkiye’deki tıbbi cihaz ve malzeme pazarının yüzde 85’ini ithal ürünler oluşturdu. 2018 itibariyle üniversite hastanelerinin 6 milyar TL, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinin ise 11 milyar TL borcu bulunuyor."

 

CHP yerel seçimlere kadar, benzer şekilde 40'a yakın politika notu yayınlayacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha