• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Salih Müslim: Türkiye ABD'den tavizler almaya çalışıyor

Salih Müslim: Türkiye ABD'den tavizler almaya çalışıyor
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birkaç gün içinde Fırat'ın doğusuna müdahale edeceğiz açıklaması gözleri yeniden bölgeye çevirdi. ABD olası müdahaleye karşı. Suriyeli Kürtlerden de tepki ve eleştiriler var.

14 Aralık 2018 Cuma 18:39

PYD Sözcüsü ve Genel İlişkiler Bürosu Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye’nin tehditlerini yaşadığı iç krizle ilişkilendirerek, “Türkiye’nin tehditleri, Türkiye’de yaşanan kriz durumunun göstergesi. Türkiye bölgedeki pazarlık kartlarını kaybetti. Artık İdlib’de de kriz halinde” dedi.

 

Şark El Avsat gazetesi, Rusya-Türkiye anlaşmasına müteakip Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye geçişi karşılığında Suriye rejiminin İdlib’in güneyine geçeceği konusuna ilişkin bir haber yayınlamıştı.

 

Müslim, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik alanlarda yaşadığı yenilgiyi tehditlerle gizlemeye çalıştığını, krizden çıkışının tek yolunu Kürt halkına yönelik saldırılarda gördüğünü söyledi ve “Türkiye, bu tehditlerle ABD ya da Suriye’deki diğer güçlerden tavizler almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. 

 

ANHA'nın haberine göre, bölgenin Türkiye’ye taviz verme dönemini aştığını söyleyen Müslim, Türkiye’nin bu girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanacağını belirtti.

 

Salih Müslim, Türkiye’nin amacının IŞİD’i korumak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

“IŞİD’e karşı Hecîn’de zafere yaklaşmamızın ardından Türkiye’nin yaptığı bu açıklamalar, Hecîn ve IŞİD’in bitirilmesiyle bağlantılıdır. Bu açıklamaların amacı yalnızca IŞİD ve benzeri grupları korumak içindir.”

 

Müslim, Türkiye medyasının bölgeyi boşaltmaya yönelik yürüttüğü "özel savaş"a karşı da uyardı.

 

Salih Müslim uluslararası topluma ve IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyona, Suriye halkının dostlarına Türkiye’nin tehditleri karşısında net tavır ortaya koymaları çağrısında bulunarak “Kuzey ve Doğu Suriye halkları toprağımızı ve kendimizi korumamak için sırtını kimseye dayamamalı, öz gücüne inanmalıdır” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha