• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şamil Tayyar: Çürük elmaları ayıklamak sepette kalanları korur

Şamil Tayyar: Çürük elmaları ayıklamak sepette kalanları korur
0 0

Eski AKP Şamil Tayyar, Ankara’da meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili olarak sorumluluğu makasçıya yükleyen siyasetçileri isim vermeden eleştirdi.

16 Aralık 2018 Pazar 18:51

Sorumluların cezalandırmanın en başta insani vazife olduğunu söyleyen Tayyar, “Çürük elmaları ayıklamak sepette kalanları korur” dedi.

 

Kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Tayyar, şu ifadeleri kullandı: “Tren hattında yüksek teknolojiye geçerken sinyalizasyonu ıskalayanlar tüm sorumluluğu sadece makasçının sırtına yükleyemez. Sorumluların cezalandırılmasını sağlamak en başta insani vazifemizdir. Ayrıca çürük elmaları ayıklamak sepette kalanları korur. Zaaf olmaz güçlendirir.”

 

Ankara’da Konya Yüksek Hızlı Treni ile kılavuz trenin çarpıştığı kazanın ardından hattın çabuk açılması için sinyalizasyon sisteminin tamamlanmasının beklenmediği ortaya çıkmıştı. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan konuyla ilgili sorulara yanıt vermeyi reddederken, TCDD’den, YHT Ankara Trafik ve İstasyon Müdürlüğü’ne gönderilen 7 Aralık 2018 tarihli yazıda, “15 Mart 2018 tarihinde Ankara-Sincan YHT hatlarının işletmeciliği sinyalsiz açıldı” dendiği belli olmuştu.

 

Kazanın ardından gözaltına alınan tren teşkil memuru (makasçı) O.Y. ifadesinde şunları söylemişti: 

 

“YHT treni genelge kapsamında birinci hattan gitmesi gerekiyordu. Ancak makası birinci hata kaydırıp kaydırmadığımı hatırlamıyorum. Ancak makası kaydırıp hattı 1. hat olarak değiştirmediysem dahi 6.30 treninin makinistlerinin de hatası var. Zira trenin ikinci hatta girdiğini gördükleri anda treni durdurmaları ve derhal ilgililere haber vermeleri gerekiyordu.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha