• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şanlıurfa’da yakalanan patlayıcılarda IŞİD şüphesi!

Şanlıurfa’da yakalanan patlayıcılarda IŞİD şüphesi!
0 0

Şanlıurfa’da 8 Eylül 2015 gecesi polisin bir TIR’a düzenlediği operasyonda kuru soğan çuvalları altında yakalanan 5,5 ton infilaklı fitille ilgili soruşturma, “Patlayıcılar IŞİD’e mi gidiyordu?” şüphesi doğurdu.

23 Ekim 2015 Cuma 11:14
Esrarengiz olay, Şanlıurfa-Akçakale yolu üzerinde saat 23.45 sıralarında yaşandı. Şanlıurfa Emniyeti’ne bağlı ekipler yaptığı istihbari çalışmalar sonucu 8 Eylül gecesi 32 DG 475 plakalı TIR’ı durdurdu. TIR’a ait 32 AG 550 plakalı dorsede yapılan aramada soğan çuvalları altına gizlenmiş halde iki farklı markaya ait yaklaşık 5,5 ton (260 bin metrelik) infilaklı fitil ele geçirildi.

İZİN BELGESİ BİLE YOK!

Polis, patlayıcıları izin belgesi ve valilik onayı olmadan güzergah dışında taşıyan TIR’ın şoförünü gözaltına aldı. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı da gizemli patlayıcılarla ilgili soruşturma başlattı.

ESKİŞEHİR’DEN GETİRİLMİŞ

Yürütülen soruşturmada Şanlıurfa’da yakalanan patlayıcı maddenin Eskişehir Seyitgazi ilçesindeki depodan Afyonkarahisar Evciler ilçesi Taşlıburun köyündeki patlayıcı madde deposuna nakledildiği belirlendi.

ÇIKIŞ KAYDINA RASTLANILMADI

Emekli polis M.D.’nin sahibi olduğu Trend Limited Şirketi’nin deposuna ait gözüken 5,5 ton patlayıcının Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine ne amaçlı nakledildiği tespit edilemedi.  Olay sonrası Jandarma tarafından M.D.’ye ait depoda inceleme yapıldı. Araştırmada, yüksek miktardaki patlayıcının depoya giriş kaydının yapıldığı ancak çıkışının yapılmadığı belirlendi.

MİT ELEMANI İMA EDİLDİ

Gözaltına alınan TIR şoförü emniyet sorgusunda önemli bir iddiada bulundu. Şoförün, “Yüklemeyi gece geç saatlerde Afyon’daki depodan yaptık. Depo yetkilileri sevkiyattan jandarmaya haber vermedi. Kendisini istihbarat görevlisi olarak tanıtan bir kişi ‘Bu patlayıcılar IŞİD’e ulaştırılacak, vatan için bir iş yapıyorsun’ dedi. Bu malzemeleri Akçakale’ye götürmem istendi. Ben kime ve ne amaçla götürüldüğünü bilmiyorum” dedi.

12 KİŞİ YAKALANDI

Şanlıurfa Başsavcılığı, dosyayı patlayıcı madde deposunun bulunduğu Afyon Dazkırı Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Başsavcılık, taş ocaklarına patlayıcı madde tedarik eden depoda jandarmaya sayım yaptırdı.

14,5 TON PATLAYICI KAYIP

Dazkırı Jandarması, depoda sayım yaptı. Sayımda olması gereken miktarda patlayıcı maddenin depoda olmadığı ve kayıtlarının tutulmadan çıkışının yapıldığı anlaşıldı. Resmi kayıtlara göre depoda bulunması gereken 20 ton patlayıcının 5,5 tonu Şanlıurfa’da yakalandı. Ancak, 14,5 ton patlayıcının ise “kayıp” olduğu saptandı.

ESKİ POLİS FİRAR ETTİ

Polis, Başsavcılığı’nın talimatı ile Afyon ve Eskişehir’de eş zamanlı operasyon yaptı. İki ayrı patlayıcı madde deposunda çalışan 12 kişi gözaltına alındı. Afyonkarahisar Emniyeti’nde sorgulanan 12 kişiden 9’u serbest bırakıldı, 3 şüpheli ise tutuklandı.

3 yıl önce emekli olduktan sonra Taşlıburun köyünde patlayıcı madde deposu açan eski polis M.D. firar etti. Emekli polisin esrarengiz biçimde kaçması soru işaretlerine yol açtı. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri eski polisin peşine düştü.

TUTANAK DEĞİŞTİRİLDİ Mİ?

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner’in de bizzat takip ettiği olayla ilgili yakalama tutanaklarının değiştirildiği iddia edildi. İlk tutanakta, “İnfilaklı fitil” ikincisinde ise “5,5 ton patlayıcı madde” ibaresi geçtiği öne sürüldü.

SIR PERDESİ ARALANAMADI

Eskişehir’den Afyonkarahisar’a getirilen 5,5 ton patlayıcı maddenin gayri yasal şekilde Şanlıurfa/Akçakale’ye götürülmesindeki sır perdesi bir türlü aralanamadı. Emekli polis M.D.’nin yakalanması ve vereceği bilgiler ile rota dışı gerçekleşen patlayıcı sevkiyatının aydınlatılması hedefleniyor.
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha