• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Savcılıktan, Barış Akademisyenleri ve destekçisi 2 bin 250 kişi hakkında gizli takipsizlik kararı

Savcılıktan, Barış Akademisyenleri ve destekçisi 2 bin 250 kişi hakkında gizli takipsizlik kararı
0 0

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 472 imzacı ve destekçisi toplam 2 bin 250 kişi hakkında, ağır suçlamalarla soruşturma yürüttüğü ve gizli takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.

21 Kasım 2019 Perşembe 22:22

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali gerekçesiyle Barış Akademisyenleri hakkında verdiği kararı müteakiben, yüzlerce barış imzacısı akademisyen beraat ederken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 472 imzacı ve destekçisi toplam 2 bin 250 kişi hakkında, ağır suçlamalarla soruşturma yürüttüğü ve gizli takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.

 

Savcılığın, Anayasa Mahkemesi'nin beraatlerle sonuçlanan kararının ardından, 2 bin 250 kişi hakkında gizli takipsizlik kararı verdiği ortaya çıkarken, akademisyenlere, "Terör örgütü propagandası’, ‘bölücülük, kaos çıkarma, PKK güdümünde hareket etme" gibi çok sayıda suçlama yöneltildiği görüldü.

 

Diken'den Kemal Göktaş'ın haberine göre, İstanbul Başsavcılığı davası biten akademisyenler hakkında bile soruşturma yürüttü.

 

'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında verilen takipsizlik kararında, AYM’nin verdiği ihlal kararına rağmen akademisyenlere çok ağır suçlamalar yöneltildi.

 

Akademisyenlere ve onlara destek için imza veren toplam 2 bin 250 kişiye, PKK ilintili suçlamalarda bulunuldu. 

 

Habere göre, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Necip Sarı’nın imzasını taşıyan 7 Kasım 2019 tarihli 40 sayfalık takipsizlik kararında şu ifadeler kullanıldı:

 

"11 Ocak 2016 tarihinre toplam 1128 kişi tarafından imzalanarak ‘Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ adı altında kamuoyuna ilan edilen ve sonrasında bir takım kişilerin de açıkladıkları destek ve attıkları imzalarla, dosyada bulunan Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tutanağına göre 20 Ocak 2016 saat 22.00 itibariyle sonlanan imza kampanyasına destek verdiği tespit olunan (kişi sayısı) 2212’dir. Başsavcılığımızın 2016/5734 sayılı soruşturma dosyası kapsamında bu bildiriye destek açıklamasında bulunan ve imza atan şüphelilerin de listeye eklenmesiyle toplam 2250 şüpheliye ulaşmıştır."

 

Takipsizlik kararında dikkat çeken bir diğer unsur da Çözüm Süreci'nden bahsedilmesiydi. Çözüm Süreci'nin sona ermesine gerekçe olarak Ceylanpınar'da iki polisin öldürülmesi gösterilirken, AYM'nin kararıyla bir nevi 'zorunlu' verilen takipsizlik kararı taraflara da tebliğ edilmedi.

 

7 Kasım 2019 tarihini taşıyan karar bu yüzden ilgililere tebliğ edilmedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha