• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Savcılıktan "hamile çocuklar" açıklaması: 2 ayrı soruşturma yürütülüyor

Savcılıktan
0 0

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 ayda 115 çocuğun hamile olduğunun saptanması ve durumun polise bildirilmemesi hakkında açıklama yaptı.

18 Ocak 2018 Perşembe 17:40

Hürriyet'in gündeme getirdiği Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017 yılında 5 ayda yaşları 18'in altında 39'u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptanmasına ve durumun polise bildirilmemesi iddialarına ilişkin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı.

Savcılıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

 

"17 Ocak 2018 tarihinde çeşitli basın ve yayın organlarında çıkan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde 01 Ocak 2017 - 24 Mayıs 2017 tarihleri arasında çocuk yaşta gebelik ve doğum vakalarının ilgili makamlara bildirilmediğine yönelik haberlere ilişkin, adli süreçle ilgili aşağıdaki hususların belirtilmesine gerek duyulmuştur.

 

Söz konusu olayın cumhuriyet başsavcılığımıza 3 Ekim 2017 tarihinde intikal etmesi üzerine derhal soruşturmaya başlanılmıştır.

 

Olaya ilişkin TCK Madde 279 Kapsamındaki 'Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi' eyleminden dolayı hastanede görevli iki personel hakkında soruşturma yürütülmektedir.

 

AYRI BİR SORUŞTURMA DAHA YÜRÜTÜLÜYOR

 

Ayrıca çocuk yaşta gebelik ve doğum vakaları iddialarına ilişkin TCK Madde 103. uyarınca 'Çocuğun cinsel istismarı' suçu kapsamında ayrı bir soruşturma yürütülmektedir. Çocuğun cinsel istismarı suçunu işleyenlerin tespitine yönelik olarak yapılan çalışmalar çerçevesinde mağdurların tümü ifadeye çağrılmıştır.

 

Gerek; kamu görevlisinin suçu bildirmeme suçu, gerek ise çocuğun cinsel istismarı suçlarıyla ilgili soruşturmalar devam etmektedir. Bu soruşturmalarla ilgili bir cumhuriyet başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir."

 

KAYNAK: HÜRRİYET

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha