• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sayıştay tescilli Digiturk skandalı: TMSF, senedi dahi olmayan "borca" karşılık 158 milyon dolar fazla ödeme yaptı

Sayıştay tescilli Digiturk skandalı: TMSF, senedi dahi olmayan
0 0

Sayıştay raporları, “Çukurova Grubu’ndan 1 milyar 200 milyon liralık alacağım var” diye beyanda bulunan ama karşılığında tek bir senet bile göstermeyen Providence adlı fona TMSF'nin 158 milyon dolar fazla ödeme yaptığını ortaya çıkardı.

4 Ekim 2018 Perşembe 21:42

Sayıştay denetçileri Digiturk’ün satışı sırasında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), “Çukurova Grubu’ndan 1 milyar 200 milyon liralık alacağım var” diye beyanda bulunan ama karşılığında tek bir senet bile göstermeyen Providence adlı fona 158 milyon dolar fazla ödeme yaptığını ortaya çıkardı.

 

Sayıştay’ın 2017 yılı TMSF denetim raporuyla, 3.5 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük dijital platformu Digiturk’ün satışıyla ilgili sırlar aydınlanmaya başladı.

 

Satış rakamı bile yeni ortaya çıktı

 

TMSF, hakim hisseleri Çukurova Grubu’na ait Digiturk’e grubun borçlarını ödeyememesi nedeniyle 2013’te el koymuştu. Digiturk’ün Çukurova Grubu’nun borçlarından mahsup edilmek üzere satıldığı 3 Haziran 2016’da kamuoyuna açıklanmıştı.

 

Satışın 2015 yılında imzalanan sözleşme uyarınca ihalesiz olarak yapılması da tartışma konusu olmuştu. Satış rakamı tam olarak öğrenilemezken, ‘işlemlerin yaklaşık 1 milyar 200 milyon dolarlık toplam hisse değeri üzerinden yapıldığı’ bilgisi kamuoyuna yansımıştı.

 

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre, Sayıştay raporunda satışla ilgili tespitler şöyle:

 

"Digiturk markasının ana bileşeni Krea İçerik Hizmetleri AŞ isimli şirketin hisseleri yüzde 99,99 oranında Hollanda’da kurulmuş DP Acquisitions BV (DPA) isimli bir şirkete aitti. Çukurova Grubu’nun da DPA isimli şirketteki hisselerinin oranı yüzde 53,3 seviyesindeydi. Kalan yüzde 46.7’lik DPA hissesi Providence Equity Partners (Providence) adlı bir fonundu.

 

TMSF önce ihalesiz satışa onay veriyor

 

Kamu kuruluşu TMSF,  kendi inisiyatifindeki Digiturk markasını ihaleyle satmak yerine ortaklar tarafından satılmasına müsaade etti. Katarlı işadamı Nasser Al Khelaifi’ye ait BeIn Media Grup ile satıcılar arasında, TMSF’nin de oluruyla 2015’in Haziran ayında hisse alım sözleşmesi imzalandı.

 

TMSF satıştan 170 milyon dolar düşülmesine izin veriyor

 

Anlaşmaya göre Digiturk’e 1 milyar 108 milyon 799 bin dolar değer biçildi. Ancak, anlaşılan tutarda 2 Haziran 2016 tarihinde yapılan tadil sözleşmesiyle 170 milyon dolar kesintiye gidildi ve rakam 937 milyon 799 bin dolar olarak revize edildi.

 

TMSF bu işleme de onay verdi. (Bu rakamlar bugün raporla ortaya çıktı. Çünkü satışın açıklandığı dönemde kamuoyuna bu konuda bilgi verilmemişti)

 

TMSF, satıştan 158 milyon dolar eksik alıyor

 

Satıştan Çukurova’nın yüzde 53.3’lük hissesinin payına 500 milyon dolar, Providence’ın yüzde 46.7’lik payına 438 milyon dolar düştü. Ancak bu aşamada tuhaf bir işlem daha yapılarak Providence’a 438 yerine 596 milyon dolar ödeme yapıldı.

 

TMSF’nin payından 158 milyon dolar düşülerek Providence’ın payına eklenmesi anlamına gelen bu işlem, Sayıştay denetçilerinin dikkatini çekti.

 

TMSF, ‘alacaklarından vazgeçtiler fazla ödeme yaptık’ diyor

 

TMSF 158 milyon dolarlık kesintiye gerekçe olarak denetçilere şu açıklamayı yaptı: Digiturk’ün ortağı Providence’ın Çukurova Grubu’ndan 1.2 milyar lira alacağı vardı. Providance alacağının faizinden vazgeçti, bunun karşılığı olarak da 158 milyon dolar fazla ödeme aldı.

 

…ancak 1 milyar 200 milyar liralık borcun senedi sepeti yok

 

Sayıştay denetçilerinin raporunda Çukurova Grubu’nun, Providence adlı fonun hissedarlarına borcu olduğunu gösteren herhangi bir belge ortaya konulmadığı halde TMSF’nin alacağı paradan kesinti yapılmasının izaha muhtaç olduğu ve gelir kaybının telafi edilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Peki senetsiz borç ödendi mi?

 

Haberde, 1 milyar 200 milyon lira olduğu iddia edilen senetsiz borç için Providence’a ayrıca ödeme yapılıp yapılmadığına dair bilgi yer almadı.

 

KAYNAK: SÖZCÜ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha