• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

SDG Komutanı: Jeffrey ile görüştüm, Türkiye saldırısının IŞİD'le mücadeleyi etkileyeceğini biliyor

SDG Komutanı: Jeffrey ile görüştüm, Türkiye saldırısının IŞİD'le mücadeleyi etkileyeceğini biliyor
0 0

YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) başkomutanı Mazlum Kobani, Fırat'ın doğusuna girmeleri halinde Kürt güçlerinin savunmaya hazır olduğunu ve Türk güçlerine karşı koyacaklarını söyledi.

14 Aralık 2018 Cuma 14:33

Reuters’e bir mülakat veren Amerika’nın desteklediği Suriye Demokratik Güçlerinin genel komutanı Mazlum Kobani Türkiye’nin saldırması halinde buna kuvvetle karşılık vereceklerini ancak şimdilik bir saldırıyı caydırmak amacıyla diplomatik çabalara ağırlık verdiklerini söyledi.

 

Mazlum Kobani Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki kuşağı kontrol eden Kürt savaşçılara karşı yapmayı planladığı harekatın engellenmesi için Washington’un “ciddi girişimlerde” bulunduğunu, ama Washington’un bu çabalarını daha da hızlandırması gerektiğini dile getirdi.

 

YPG savaşçılarının öncülük ettiği SDG, İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı Amerika’nın desteğinde yürütülen mücadelenin merkezinde yer alıyor. SDG, Amerikan uçaklarının ve özel kuvvetlerinin desteği ile, çok geniş bir bölgenin kontrolünü cihatçıların elinden almıştı.

 

SDG’nin genel komutanı Kobani, Türkiye’nin saldırması, halinde bu saldırının halen IŞİD’in Suriye’deki kalıntılarına karşı bir mücadele yürütmekte olan YPG savaşçılarını bloke edeceğini belirterek, bunun da cihatçıların yeniden yayılmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

 

SDG ve YPG’nin kurucularından olan Kobani “Her çeşit saldırıya karşı hazırlıklıyız ve kontrolumuz altındaki bölgelerde kuvvetle karşılık veririz” dedi. Kobani “Şu ana kadar böyle bir saldırıyı caydırmak için sürdürdüğümüz diplomatik çabalar devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Çarşamba günü SDG ile birlikte 2 bin  Amerikan askerinin de bulunduğu Kuzey Suriye’ye birkaç gün içerisinde bir askeri harekat başlatacaklarını söylemişti. Erdoğan Amerikan askerlerinin harekatın hedefinde olmadığını belirtmişti.

 

Pentagon tek taraflı bir askeri harekatın “kabul edilemez” olduğunu açıklamıştı.

 

Amerika’nın YPG’ye verdiği destek, Kürt savaşçıları ‘terörist’ olarak gören NATO müttefiki Türkiye’yi kızdırıyor. Türkiye YPG’nin, on yıllardır Türkiye’nin PKK’nin uzantısı olduğunu iddia ediyor.

 

Kobani Türkiye’nin kendi müttefiki olan Suriyeli savaşçıları, SDG bölgesinin sınırına yığmakta olduğunu söyledi.

 

Son yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’ye girerek SDG’yı Fırat’ın batısındaki bölgelerden dışarı sürmüştü. Ancak Türkiye’nin daha önce yaptığı harekatlar, kısmen Amerikan güçleri ile olası bir çatışmadan kaçınmak için, Fırat nehrinin kıyılarında durmuştu.

 

50 yaşındaki Kobani, bu haftanın başında Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından, SDG’nin kontrolundaki bölgeye gelen, Amerika’nın Suriyedeki en kıdemli diplomatı James Jeffrey ile görüştü.

 

Kobani, “Jeffrey Türkiy’nin saldırması halinde, IŞİD ile mücadelenin başarısızlığa uğrayacağını ve şu ana kadar gösterdiğimiz çabanın boşa çıkacağını biliyor” dedi.

 

SDG Ekim ayında Suriye’nin doğusunda  IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadeleyi, Türkiye’nin sınır ötesinden açtığı topçu ateşi nedeniyle durdurmuştu. Kara operasyonları Amerikan askerlerinin sınıra gözlem noktaları kurmasından sonra yeniden başlamıştı.

 

Kobani Suriye’nin doğusunda, çöldeki bir cepte, en az 5 bin cihatçının sıkışmış durumda olduğunu, bunların arasında elit savaşçıların ve İslam Devleti’nin Şura üyelerinin de bulunduğunu, ayrıca Arap ve Avrupa ülkelerinden gelen 2 bin kadar yabancı savaşçının ve ailelerinin de orada olduğunu söyledi.

 

Kobani “Bunlar bir ölüm kalım savaşı vermeye kararlılar. IŞİD hala güçlü” dedi. Kobani eski bir mühendislik öğrencisi ve kullandığı takma isim, Suriye’nin kuzeyindeki doğduğu kentten geliyor.

 

Kobani, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin da Doğu Suriye’de olabileceğini, ama emin olamadıklarını, Bağdadi’nin çok sık yer değiiştirdiğini söyledi.

 

Kobani operasyonları YPG’nin deneyimli Kürt savaşçılarıyla birlikte, SDG saflarına özellikle doğudaki Deyrizor vilayetinden yeni katılmış binlerce Arap savaşçıyla yürüttüklerini anlattı.

 

Kobani “Türkiye’nin saldırması durumunda YPG güçleri ailelerini korumak için sınıra geri gelmek zorunda kalacaklar” dedi ve ekledi: “IŞİD’e karşı mücadelenin onlar olmadan yürütülmesi mümkün değil.”

 

ÇEVİRİ: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha