• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

SDG Sözcüsü: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor

SDG Sözcüsü: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor
0 0

SDG Sözcüsü Kino Gabriyel, Türkiye’nin ateşkes kararını ihlal ettiğini belirterek, “Güçlerimize yönelik her saldırıya karşılık verme hakkını saklı tuttuğumuzu belirtiyoruz” dedi.

19 Ekim 2019 Cumartesi 13:31

ABD ve Türkiye arasındaki ateşkes anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama yapan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Demokratik Suriye Güçleri (SDG), Türkiye’nin ateşkes kararını ihlal ettiğini açıkladı.

 

MSD açıklamasında, SDD ile Türkiye arasında Serêkaniyê ve Girê Spî arasındaki bölgede ateşkes anlaşması olduğunu, ancak Türkiye’nin bu kararı ihlal ettiği kaydedildi. Antlaşmanın ardından dün sabah Serêkaniyê’nin güneydoğusunda bulunan Um El-Xêr köyünün hedef alındığı saldırılarda 5 SDG’linin yaşamını yitirdiği, çok sayıda sivilin de yaralandığı belirtildi.

 

Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ateşkes kararını kabul ettiklerini kaydeden MSD, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

 

“Ankara ve binlerce çetesi, hiçbir ateşkes anlaşması yapılmamış gibi saldırılarını sürdürmüştür. Bu temelde, başta bu ateşkes anlaşmasının arabuluculuğunu yapan ABD olmak üzere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Arap Birliği’ne, sorumlulukları temelinde hareket etme ve süreli ateşkesin korunması için bölgeye uluslararası gözlemcileri gönderme çağrısında bulunuyoruz. Yine bu ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve Türk devletinin bölgeden çekilmesi sağlanmalıdır. Türk devleti ve ona bağlı çete grupları, bölgede katliamlarda bulunmuştur ve bu katliamlar uluslararası raporlara da yansımıştır.”

 

MSD, Suriye’de yaşanan krizin kalıcı çözümünün BM gözetimindeki Suriye içi diyaloglarla siyasi kanallardan sağlanabileceğini de vurguladı. 

 

SDG Sözcüsü Kino Gabriyel de, Türkiye’nin saldırıları ve ateşkes kararının ihlal edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Gabriyel, SDG’nin ateşkes kararının ilan edilmesinden sonra savunma pozisyonuna geçtiğini belirterek, ateşkese rağmen devam eden saldırılar sonucu 13 üyeleri ve 5 sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi.

 

Ateşkes kararının ilan edilmesi ardından Türkiye’nin devam eden saldırılarına aynı şekilde karşılık verilmesi dışında herhangi bir eylem gerçekleştirmediklerini kaydeden Gabriyel, “Serêkaniyê cephesi ve çevresinde çatışmaların kısmen hafiflemesine rağmen, Türk ordusunun top ve insansız hava araçları ile gerçekleştirdiği saldırılar ve güdümündeki grupların taciz atışları devam etmiştir” diye belirtti.

 

Türkiye ve kararın alınmasına arabulucu olan ABD’nin ateşkese bağlı kalmaya çağıran Gabriyel, “Güçlerimize yönelik her saldırıya karşılık verme hakkını saklı tuttuğumuzu belirtiyoruz” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha