• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sekiz haber dosyada: Vicdani Ret Derneği’ne ‘provokatif paylaşım’ soruşturması

Sekiz haber dosyada: Vicdani Ret Derneği’ne ‘provokatif paylaşım’ soruşturması
0 0

Vicdani Ret Derneği’ne (VR-DER) haber ve paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldı.

11 Ocak 2019 Cuma 21:47

Bianet’ten Ekin Karaca’nın haberine göre VR-DER Eş Başkanı Gökhan Sosyal ve vicdaniret.org’un domain sahibi Furkan Çelik dün savcılığa giderek ifade verdi.

 

Soruşturmanın sitede ve sosyal medya paylaşımlarında yer alan sekiz haber nedeniyle ‘askerlik vazifesini yerine getirmemeye yönelik provokatif paylaşım’ gerekçesiyle başlatıldığı bildirildi.

 

Avukat Gökhan Soysal, Siber Suçlarla Mücadele Bürosu’nun ‘bakaya’ suçundan yargılanan bir vicdani retçiyle ilgili bir habere denk geldiğini belirterek “O haberde askerlik vazifesini yerine getirmemek amaçlı provokatif paylaşımlar yaptığımızı düşünmüşler” dedi.

 

Dosyanın emniyetten savcılığa gittiğinde bir işlem yapılmadan Furkan Çelik’in ifadeye çağırıldığını aktaran avukat, sekiz haberin dosyada olduğunu dile getirdi.

 

Avukat şöyle devam etti: “Furkan Çelik domain’i derneğin kuruluş aşamasında aldığını, sayfanın da sosyal medya hesaplarının da yönetiminin derneğe ait olduğunu, paylaşımları kendisinin yapmadığını söyledi. Ben de söz konusu paylaşımlarda suç unsuru olmadığını ifade ettim. Türkiye aleyhine AİHM’in vicdani ret kararlarını hatırlattım. Askerlik vazifesini yerine getirmemeye yönelik paylaşım yapmanın bir suç değil, anayasal hak olduğunu söyledim.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha