• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Selahattin Demirtaş: Demokrasi blokunu kurarak yarına hazırlanmak gerekir

Selahattin Demirtaş: Demokrasi blokunu kurarak yarına hazırlanmak gerekir
0 0

Üç yıldan fazla süredir Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunana önceki dönem HDP'nin Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş, seçimin kesinlikle 2023'ten önce olacağını söyledi.

13 Aralık 2019 Cuma 10:38

AKP'nin yarattığı ağır tahribatı bir kerede tamir etmenin mümkün olmadığını ve demokrasi blokunu kurarak yarına hazırlanmak gerektiğini ifade eden Demirtaş, "HDP de eminim ki, bu blokta güçlü bir şekilde yerini alacaktır" dedi.

 

Tarafsız Haber Ajansı'ndan Ferit Aslan'ın haberine göre HDP ile arasında en küçük bir sorun olamadığını belirten Demirtaş, bunun zaman zaman gündeme getirildiğini ama doğru olmadığını söyledi. Demirtaş, "Her konuda fikrimi, önerilerimi aktarıyorum. Genel merkezimiz, önemli konularda mutlaka benim de görüşümü alır" ifadelerini kullandı. Selahattin Demirtaş şunları söyledi:

 

“Türkiye toplumu benim ve arkadaşlarımın, siyasi nedenlerle hapiste olduğumuzu biliyor. Zaten Erdoğan bunu öyle gizlemiyor. Canlı yayınlarda yargıya açık açık talimatlar veriyor, yargı da buna tıpış tıpış uyuyor. Ama halk bunun farkında. O nedenle asla bize olan güveninden vazgeçmiyor, sevgisi azalmıyor. AKP kendi siyasi ikbali için bizi hapse attırdı ama biz içeriden onun siyasi ikbalini adım adım bitiriyoruz. Gün gelecek, bizi hapse attırdığı için pişman olacak. O çok sevdiği koltuktan, makamdan, şatafattan hiçbir şey kalmadığında bunu daha iyi anlayacak.

 

"Faşizm iktidardayken kimseye adalet yoktur"

 

"Faşizm iktidardayken kimseye adalet yoktur, beklemek de saflıktır. O gün geldiğinde bugünün neredeyse Saray’ın hukuk komisyonu haline gelmiş olan savcı ve hakimleri, verdikleri yasa dışı kararlar nedeniyle kesinlikle yargı önünde hesap verecekler. Tamamını belgeliyoruz, dosyalıyoruz. Anayasa Mahkemesi üyelerinden savcılara; sulh ceza, ağır ceza ve asliye ceza hakimlerinden, istinaf mahkemelerinin üyelerine kadar hepsinin bizimle ilgili işledikleri suçların istisnasız tamamını belgeledik. Bugün iktidar tarafından korunuyor, hatta ödüllendiriliyorlar. Peki dayandıkları bu iktidar sonsuza kadar durmazsa ne yapacaklar? Adil bir yargı önünde her birinden tek tek hesap soracağımızdan emin olsunlar. Şimdilik devran onlardan yana ama dönüyor. Ne demiştim? “Krala yaslanmayın, düşersiniz.”

 

"Demokrasi bloku kurarak yarına hazırlanmak gerekir"

 

Seçimin 2023'ten önce olacağını olacağını, ve Erdoğan parlementer sisteme dönemk isterse buna şaşırmayacağını ifade den Demirtaş, "AKP’nin yarattığı ağır tahribatları bir kerede tamir etmek mümkün değil fakat demokrasiye geçiş süreci diye adlandırabileceğimiz bir dönemi kolektif bir geçiş hükümetiyle yapmak en akılcı olanıdır. Bunun için de bugünden tezi yok demokrasi blokunu kurarak yarına hazırlanmak gerekir. HDP de eminim ki, bu blokta güçlü bir şekilde yerini alacaktır. Kamplaşma nedeniyle paramparça olmuş bu toplumu bir arada tutabilmenin tek yolu budur. Bunu başaracağımıza olan inancım da tamdır" ifadelerini kullandı.

 

"Cezaevinde olmam siyasi bir süreç ancak uzun sürmeyecek"

 

Cezaevinde olmasının siyasi bir süreç olduğunu söyleyen Demirtaş, bunun uzun sürmeyeceğini kaydederek şunları söyledi:

 

Biz belki birkaç yıl bireysel özgürlüğümüzden yitirmiş olacağız ama onlar büyük haksızlıklarla biriktirdikleri ne varsa her şeylerini kaybetmiş olacaklar. Bunu biz değil, kendileri istedi. Madem bunu seçtiler, o halde siyaseten tarihin çöplüğüne gitmeye katlanacaklar artık. Halkımız her daim umutlu, moralli ve cesur olsun. Bu pespaye takımına boyun eğip yenilecek değiliz. Zaten tarumar olmuş durumdalar. Perişanlıkları fark edilmesin diye de ha bire kabadayılık taslıyor, bağırıp çağırıyorlar. Halk olarak yeter ki gece gündüz demeden örgütlenin, toplumun tamamına ulaşıp onları bilgilendirin, AKP’den kurtuluşun mümkün ve yakın olduğunu herkese anlatın. Sonrası, bir oyluk canları var, korkunun da ecele faydası yok. Yepyeni, pırıl pırıl bir gelecek kuracağız. Bundan herkes emin olsun.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha