• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Senatör Graham'dan Pentagon'a çağrı: İdlib'de uçuşa yasak bölge ilan edilsin

Senatör Graham'dan Pentagon'a çağrı: İdlib'de uçuşa yasak bölge ilan edilsin
0 0

Al Monitor'un Pentagon muhabiri Jack Detsch'in aktardığına göre, Senatör Graham, Pentagon'un İdlib'i uçuşa yasak bölge ilan etmesini talep etti.

27 Şubat 2020 Perşembe 23:24

Türkiye, İdlib'de en ağır blanço ile karşı karşıya.

 

Rus uçaklarının rejim ordusu ile birlikte Türk üslerini bombaladığı ve 34 askerin hayatını kaybettiği haberleri son dakika olarak geçiyor. Türk makamları ise henüz 22 askerin hayatını kaybettiği bilgisini geçti. 

 

ABD'de de duruma ilişkin acil durum alarmı verilmiş durumda.

 

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Idlib'deki Rus hava saldırısında 30'dan fazla Türk askerinin hayatını kaybettiğine dair bilgi geçildiğini ve ABD'nin duruma müdahale etmesi için Trump'a çağrı yaptı.

 

Graham, Beyaz Saray'a "Katliamı durdurmaya ve insani yardımın önüne geçmeye çağırıyoruz" mesajını iletti.

 

ABD’nin Güney Carolina eyaleti senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump ile uluslararası topluma, "İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi" çağrısında bulundu.

 

Graham, internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya hiçbir şey yapmadan İdlib’in Esed, İran ve Rusya tarafından yok edilmesini izliyor" ifadesini kullandı.

 

Bunun on yıllardan beri yaşanan en büyük insani felaket olduğuna dikkati çeken Graham, "İran ile Rusya tarafından desteklenen Esed’in, bu gaddar saldırısının durması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Graham, mesajında şunları kaydetti:

 

"Şu anda uluslararası toplumun binlerce masum erkek, kadın ve çocuğu bu dehşet verici ölümden kurtarmak için İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan etmesinin zamanı gelmiştir.

 

Sayın Başkan (Trump), bu katliamı durdurmak, milyonlarca daha mültecinin Suriye’den kaçabileceği daha büyük bir kaosa yol açacak insani krizin önüne geçmek ulusal güvenlik menfaatimizedir. ABD öncülüğündeki uluslararası toplumun; Rusya, İran ve Esed’e karşı durabileceğine, onların çekilerek Suriye’deki savaşın siyasi bir çözüme kavuşacağına yönelik güvenim tamdır."

 

ABD'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison'a da Rusya'nın Türk askerlerine saldırdığı iddiası soruldu.

 

Hutchison, gelişmelerden haberdar olmadığını belirtti, "Ancak bu iddialar doğruysa, kimin güvenilir bir ortak olup olmadığını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve herkesin gördüğünü yürekten umuyorum" dedi.

 

Hutchison, "Umarım cumhurbaşkanı geçmişte olduğu kadar gelecekteki müttefiki olduğumuzu ve (Rus hava savunma sistemi) S-400'lerden vazgeçmesi gerektiğini anlamıştır. Rusya'nın ne olduğunu, şu anda yaptıklarını görüyorlar. Ve eğer Türk askerlerine saldırıyorlarsa, bu saldırı bu iki ülke arasında olan her şeye ağır basar" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha