• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Serbest bırakılan ODTÜ’lü Gür: Gözaltı listesinde önceden fişlenen öğrenciler vardı

Serbest bırakılan ODTÜ’lü Gür: Gözaltı listesinde önceden fişlenen öğrenciler vardı
0 0

"Protesto sırasında orada olsun olmasın, hazırlanan gözaltı listesinde önceden fişlenen öğrenciler vardı. Yaşananlar, ODTÜ’ye müdahale öncesi hazırlık amaçlı kullanılıyor. Devamı gelebilir, daha başlangıç gibi"

11 Temmuz 2018 Çarşamba 22:08

Mezuniyet töreninde Rektör Verşan Kök’ü protesto ettiği için evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi (ÖTK) Başkanı Özgür Mehmet Gür, “Protesto sırasında orada olsun olmasın, hazırlanan gözaltı listesinde önceden fişlenen öğrenciler vardı”diye konuştu.

 

Mezuniyet töreninde bir grup öğrenci gökkuşağı bayrağı açmak isteyince özel güvenlik görevlilerinin saldırısına uğramış, güvenlikçiler ile öğrenciler arasında arbede çıkmıştı.

 

Dört ODTÜ öğrencisi ve bir matbaa çalışanı, dün akşam saatlerinde tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, ODTÜ’lü dört öğrenci tutuklanmıştı. Matbaa çalışanı ise serbest bırakılmıştı.

 

Gözaltıların yaşandığı sırada, törende Rektör Verşan Kök’ü protesto ettiği için evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi (ÖTK) Başkanı Özgür Mehmet Gür, ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

 

DW Türkçe’den Burcu Karakaş’a konuşan Gür, ifadesi sırasında “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” ve “Bir grup öğrenci değil, bu okulun LGBTİ+larıyız. Buradayız! Sokakta, kampüste güvenle yaşamak hakkımız” pankartları ile “Rektör istifa”sloganlarının sorulduğunu söyledi.

 

Mezuniyet protestosu sırasında özel güvenliğe öğrencilerin müdahale ettiğinin iddia edildiğini de belirten Gür, “Üç öğrencinin gözaltına alındığı pankartla alakam olup olmadığı soruldu” dedi.

 

Polisin, elindeki görüntülerde kendisinin olmadığını belirttiğini ifade eden öğrenci, “Protesto sırasında orada olsun olmasın, hazırlanan gözaltı listesinde önceden fişlenen öğrenciler vardı” diye konuştu.

 

Yaşananların ODTÜ’ye müdahale öncesi hazırlık amaçlı kullanıldığını düşünen Gür, “Devamı gelebilir, daha başlangıç gibi” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha