• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

SETA'nın çocuk milisler raporu yayından kaldırıldı

SETA'nın çocuk milisler raporu yayından kaldırıldı
0 0

AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) “Suriye Milli Ordusu” (SMO) raporunda kimi milislerin çocuk yaşta silah altına alındığı verileri yer alınca rapor bir gün içinde yayından kaldırıldı.

21 Kasım 2020 Cumartesi 11:47

Önceki ismi “Özgür Suriye Ordusu” olan “Suriye Milli Ordusu” hakkında SETA’dan Ömer Özkızılcık’ın hazırladığı rapor, 18 Kasım’da Türkçe ve İngilizce olarak SETA’nın internet sitesi üzerinden yayımlandı.

 

Cumhuriyet'ten Hüseyin Hayatsever'in haberine göre, raporun önsözünde Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi de olan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, “Raporun yazarı Türkiye’nin Suriye’deki yerel müttefiki olan SMO hakkında verilere dayanan bilgiler sunmakta ve Türkiye kamuoyunda SMO’yu ve askerlerini tanıtmaktadır. Her ne kadar SMO hakkında Türkçe literatürde farklı çalışmalar bulunsa da bu rapor somut rakamlar ve veriler sağlaması açısından kendi alanında bir ilktir” diye yazdı.

 

Raporda Türk Silahlı Kuvvetleri ile Barış Pınarı harekatına katılan 1151 SMO milisyle 11-18 Aralık 2019 tarihleri arasında internet üzerinden yapılan anket verilerinin kullanıldığı aktarıldı. Raporda, anketi yanıtlayan SMO milislerinin yüzde 7.85’i 18-20 yaş arasında olduğunu bildirirken sadece yüzde 3.66’sı 2 ve daha az yıldır SMO saflarında savaştığını açıkladı. Bu veriler, ankete katılan SMO savaşçılarının en az yüzde dördünün 18 yaşından küçükken Suriye iç savaşında savaşmaya başladığını ortaya koydu.

 

SETA yetkilileri, raporun internet sayfalarından “editoryal tasarruf” gerekçesiyle silindiğini belirtirken başka açıklama yapmadı.

 

Suriye iç savaşında çocuk milislerin yer aldığına dair veriler daha önce Birleşmiş Milletler raporlarına da yansımıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha