• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

SGK'nin kıymetli taşınmazlarına karşılık yol ve park yeri verilmiş

SGK'nin kıymetli taşınmazlarına karşılık yol ve park yeri verilmiş
0 0

Sayıştay raporları kamu içindeki çürümeyi tüm çıplaklığı ile gözler önüne sererken, kamu zararına yapılan kimi değiş tokuşları da ortaya çıkarıyor.

20 Ekim 2020 Salı 12:25

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emeklilik primleri ile aldığı 21 değerli taşınmazının Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile yaptığı değiş tokuş yapıldığı, bu taşınmazlara karşılık SGK'nin 159 taşınmaz devraldığı öğrenildi.

 

Bu 21 taşınmaza karşılık Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün SGK'ye devrettiği taşınmazlar park, yol gibi başka hiçbir amaçla kullanılamayacak alanlar.

 

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, SGK ile ilgili denetim raporunda, “Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile SGK arasında 2013 yılından beri devam eden trampa işlemleri sonucunda kurum ihtiyaçlarında kullanılamayacak, satış kabiliyeti olmayan taşınmazların alındığı, yapılan trampa işlemlerinde 2013 yılından beri ortaya çıkan fark için herhangi bir girişimde bulunulmadığı” tespiti yer aldı.

 

İncelemeler sonucunda 2013-2019 yılları arasında 21 adet taşınmazın Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile yapılan trampa işlemlerinin tamamlandığı, dört taşınmaza yönelik işlemlerin ise devam ettiği anlaşıldı. 21 taşınmazın değerinin 527.7 milyon TL olduğu ancak alınan 159 taşınmazın değerinin 471.2 milyon TL olduğu belirtildi.  

 

İncelemelerin ardında, "Trampa işlemleri neticesinde kurum lehine 56.4 TL’lik fark olduğu anlaşılmaktadır. Devam eden trampa işlemlerinin neticelenmesi sonucunda bu farkın daha da artacağı görünmektedir” denildi.

 

Sayıştay denetçileri, kurumun farkın mahsuplaşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan herhangi bir talepte bulunmadığının da altını çizdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha