• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği: Mültecilerin geçimleri sürdürülebilir değil

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği: Mültecilerin geçimleri sürdürülebilir değil
0 0

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği hazırladığı raporda eğitim, barınma, hijyen gibi konularda mültecilerin sorunlarını ortaya çıkarırken, bu durumun sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

24 Mayıs 2020 Pazar 13:36

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, kovid-19 salgınının Türkiye’deki mültecilerin temek ve hizmetlere erişimleri ile bilgiye erişimlerinin nasıl etkilendiğine yönelik bir araştırma raporu yayınladı. Rapora göre kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan önlemlerden önce işsizlik oranı %11 iken, tedbirlerin alınmasından sonra bu oran %89’a çıkmıştır.

 

“COVID-19 Salgınının Türkiye’de Mülteciler Üzerindeki Etkilerinin Sektörel Analizi” adlı rapora göre 48 ilde toplamda 1162 kişiyle yapılan çalışmada eğitim, barınma, hijyen gibi konularda mültecilerin çeşitli problemler yaşadığı ve salgının uzaması durumunda mültecilerin geçinmelerinin sürdürülebilir olmaktan çıkacağı ifade edilmiştir.

 

Gıdaya ulaşım zor hale geldi

 

13.04.2020 ve 17.04.2020 tarihleri arasında yapılan çalışmaya katılan mülteciler 960 Suriyeli, 131 Afgan, 49 Iraklı, 20 İranlı, 1 Filistinli ve 1 Somalili olarak dağılım gösterirken, rapora göre katılımcıların %62.65’i gıdaya ulaşımlarının salgın sürecinde olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

 

Ankete katılan mültecilerin %52.84’ü Türkiye’deki ilk kovid-19 vakasının ardından hijyene erişimlerinin zorlaştığını ifade ederken, ödemeler noktasında ise en çok kiraların ödenmesinde zorluk çekildiği belirtiliyor.

 

Mart sonrasında işsizlik %88’e çıkmış

 

Raporun gösterdiği üzere “katılımcıların yarısı geçimlerinin yardımlar ve günlük işlerden sağlandığını belirtmiş
diğer yarısı ise destekler, aldıkları borçlar ve birikimleri ile geçinmeye çalıştıklarını ve sürecin uzaması
durumunda geçimlerinin sürdürülebilir olamayacağını ifade etmişlerdir.”

 

Raporun çarpıcı noktası ise mültecilere çalışma durumlarının sorulması ile ortaya çıkmaktadır. Buna göre mart sonrasında işsizlik oranı %18’den %88’e çıkmış durumdadır. Bu durumun ana sebebi olarak ise iş yerlerinin kapanmış olması öne çıkıyor.

 

Pandemi sürecinde mültecilerin geçimi sürdürülebilir değil

 

Raporun sonuç kısmında ise işsizliğin artması ve düzenli gelirin olmamasının barınma ve geçim şartlarını kötüleştirdiği sonucu ifade edilirken, “Pandemi sürecinin uzaması durumunda özellikle gündelik kazanç
ve çeşitli yardımlar ile geçinen kişilerin geçimlerinin sürdürülebilir olmayacağı gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha