• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şırnak'ta DTK operasyonu: 20 gözaltı

Şırnak'ta DTK operasyonu: 20 gözaltı
0 0

Şırnak'ta polisin düzenlediği operasyonda aralarında Cizre Belediyesi Eş Başkanı Berivan Kutlu'nun da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

1 Aralık 2020 Salı 15:20

Şırnak'ta ev baskınlarında 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan HDP'li Meryem Aşkara'nın annesi Bedriye Aşkara, "Kızımı darp ettiler, elini kırdılar" dedi.

 

Şırnak ve İdil, Cizre, Uludere ile Silopi ilçelerinde özel harekat polisleri tarafından ev baskınları düzenlendi. Operasyonda yerine kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Yöneticisi Sekvan Kılınç, HDP İdil İlçe Eşbaşkanı Nafiye Geçgel, HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Kadir Kunur, HDP üyesi Meryem Aşkara, HDP Silopi eski ilçe eşbaşkanı Aycan Azmaz, DTK üyeleri Ekrem Şavluk ve Cemil Gün, DTK delegesi Aydın Deniz, DTK eski üyesi Ali Güven, DTK üyesi Abdullah Acar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak eski il eşbaşkanı Ayşe Altay, BDP Şırnak eski il eşbaşkanı Yakup Barkın, DBP Balveren Beldesi eski eşbaşkanı Leyla Erdem, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Beytüşşebap eski belediye başkanı Faik Dursun, görevden uzaklaştırılan İl Genel Meclis üyeleri Elfesya Nas ve Asuman Külter ile Sozan Acar, Yunus Üzen ve Resul Uyan gözlatına alındı.

 

Gözaltı operasyonunun Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlatmış olduğu bir soruşturma kapsamında gerçekleştiği belirtilirken, gözaltına alınanların Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

 

‘KUR’ANI YERE ATILAR’

 

Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun annesi Nazife Kutlu, baskın sırasında yaşananları anlattı. Evlerine polislerin kapıları kırarak girdiğini söyleyen Nazife Kutlu, "Saat 05'te evimize polislerce baskın yapıldı. Saat 8'e kadar evde arama yaptılar. Evde duvarlarda asılı duran Kuran’ı Kerim’i yerlere attılar. Berivan tanınan bir insan. Sıradan bir insan değildi. Bu muameleyi kimse hakketmiyor. Evimizi altını üstüne getirdiler. Berivan'ın siyasi bir kimliği var. Her seferinde biz bununla karşı karşıya kalıyoruz. Artık yeter. Bizden ne istiyorlar? Bizde bu devletin vatandaşlarımız" dedi.

 

'KIZIMIN ELİNİ KIRDILAR' 

 

Gözaltına alınan HDP üyesi Meryem Aşkara'nın annesi Bedriye Aşkara da, baskın sırasında kapılarının kırıldığı belirterek, "Daha sabah namazını kılmamıştık. Kapıyı çalmadan kapılarımızı kırdılar. Tüm kapılarımızı kırdılar. Kızımı darp ettiler, elini kırdılar. Abisi geldi buna tepki gösterdi. Bu tepkiyle birlikte bize hakaretlerde bulundular. Bu muamele dünyanın neresinde görülmüştür? Biz de insanız, biz de bu devletin vatandaşlarıyız. Bu insanlık dışı muameleyi kabul etmiyoruz" diye konuştu.

 

Kent genelinde gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken, gözaltı gerekçelerine ilişkin bilgi edinilemedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha