• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

SOHR: Rusya, Türkiye destekli muhalif savaşçıları havadan vurdu

SOHR: Rusya, Türkiye destekli muhalif savaşçıları havadan vurdu
0 0

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şam'ın müttefiki Rusya'nın Suriye'nin kuzeybatısına düzenlediği hava saldırısında Türkiye destekli en 78 muhalif savaşçıyı öldürdüğünü belirtti.

26 Ekim 2020 Pazartesi 13:43

AFP'nin SOHR'dan aktardığına göre Rus savaş uçakları İdlib'de bulunan Şam Lejyonu'na ait bir eğitim kampını hedef aldı.

 

Hava saldırısında yaralananların da olduğu belirtildi.

 

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

 

Ancak Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı ordu ve İran destekli gruplar, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

 

Rusya ve Esad güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

 

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

 

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

 

Öte yandan Türkiye geçtiğimiz günlerde Morek gözlem noktasından çekilmeye başlamıştı. BBC Türkçe'ye konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi sadece Morek'teki noktanın taşınmasının nedeniyle ilgili olarak, takviye ve ikmal yapmanın zorlaştığını belirtmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha