• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Solunum cihazları ihracatı ön izne bağlandı

Solunum cihazları ihracatı ön izne bağlandı
0 0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs tedbirleri kapsamında solunum cihazlarının iç talebi karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesi için düzenleme yapıldığını ve bu cihazların ihracatını ön izne bağladıklarını açıkladı.

26 Mart 2020 Perşembe 13:30

Bakan Pekcan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, ventilatör, ecmo, ventilasyon sarfları, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörleri gibi ürünlerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ön izin alınması şartı getirdik. Sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamanın ortaya çıkmaması ve mevcut kapasitenin etkin kullanılmasını teminen söz konusu tıbbi cihazların üretiminin ihtiyacı karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesini amaçlayan düzenleme, Tebliğin yürürlüğe girdiği tarih ve sonrasında yapılacak söz konusu ürünlerin ihracatını kapsayacak" dedi.

 

Haksız fiyat artışı yapan firmalara para cezası

 

Öte yandan Bakan Pekcan, tüm dünyayı etkileyen koronavirüs nedeniyle koruyucu maske başta olmak üzere dezenfektan, kolonya ve bazı gıda ürünleri fiyatlarında fahiş miktarlarda artış yapıldığına ilişkin başvurular üzerine 81 ilde denetimler yapıldığını söyledi.

 

Pekcan Reklam Kurulu'nca Mart ayında yapılan iki toplantıda haksız fiyat artışı uyguladığı tespit edilen 198 firma hakkında 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha