• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sözcü gazetesine operasyon; Gazete sahibi ve 3 çalışanı hakkında gözaltı kararı

Sözcü gazetesine operasyon; Gazete sahibi ve 3 çalışanı hakkında gözaltı kararı
0 0

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gazete sahibi Burak Akbay, İnternet Sorumlu Müdürü Melda Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı verildi.

19 Mayıs 2017 Cuma 11:58

Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 isim hakkında "FETÖ" adına suç işlemek suçlamasıyla operasyon başlatıldı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine adreslerde gözaltı ve arama işlemi yapıldı. Gazetenin sahibi Akbay'ın Londra'da olduğu öğrenildi. İnternet sorumlu müdürü Mediha Olgun ve muhabir Gökmen Ulu ise gözaltına alındı.

 

Gazeteden yapılan ilk açıklamada, "Kimse merak etmesin Sözcü susmayacak. Bu ülkenin insanlarının vicdan sesi olmaya devam edecek" denildi.

 

Sözcü'den yapılan açıklama şöyle:

 

"Türkiye'nin kurtuluş mücadelesine başladığı 19 Mayıs günü Türkiye'nin vicdan sesi olan Sözcü'ye yöneltilen algı operasyonu yurdun büyük bölümünde infial yarattı. Sözcü'nün telefonları kilitlendi. Büyük şehirlerden köylere kadar binlerce noktadan destek telefonları, mailleri yağıyor. Kimse merak etmesin Sözcü susmayacak. Bu ülkenin insanlarının vicdan sesi olmaya devam edecek. Çünkü #SözcüSusarsaTürkiyeSusar"

 

Sözcü yazarı Uğur Dündar, operasyon haberlerinin duyulması üzerine Twitter'dan yaptığı açıklamada "Bayram sabahı Sözcü'de gözaltılar varmış! Doğruca gazetem Sözcü'ye gidiyorum. Eğer Sözcü de FETÖ'cü ise, Türkiye'de herkes FETÖ'cüdür!.." dedi.

 

 

Gazetenin avukatı Celal Ülgen, “Hiçbir savcı suç unsuru görmediği için buna cesaret edemedi. Ama en sonunda Batman’dan gelmiş olan bir savcı arkadaş, eski Batman Savcısı, arama ve el koyma kararı veriyor” dedi.

 

OdaTV'nin ulaştığı Ülgen şunları söyledi:

 

“El konulan Ipad'in imajı alınmadı”

 

“Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın şu anda Sarıyer’deki evindeyim. Sabah yedi buçuktan itibaren arama ve el koyma kararı var. Güvenlik şubeden polisler evde arama yaptı. Şu anda araç aramasına geçiyorlar. Bir Ipad var el konulan. O Ipad’i götürecekler ancak benim bütün ikazlarıma rağmen imajı alınmadı. Aslında imaj almak polisin yararına bir şey. Kendi delilini kendisi yok ediyor. Bunu anlatamıyoruz ne yazık ki. Özellikle FETÖ soruşturmalarında bu türlü imaj almadan yapılan el koyma daha sonra imaj alınmadığı için delil hükmünü kaybedecek. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.

 

Her defasında savcı arkadaşlar, ben yetmiş sayfalık çok ayrıntılı ve fotoğraflarla savunma gönderdim, o savunmayı okudular. Hiçbir savcı suç unsuru görmediği için buna cesaret edemedi. Ama en sonunda Batman’dan gelmiş olan bir savcı arkadaş, eski Batman Savcısı, arama ve el koyma kararı veriyor. Arama kararının bir kopyasını istedim, gizlilik kararı nedeniyle bunun örneğini vermek istemediler. Arama kararı bu kapsamda değildir, bunun uyarısını yaptım.”

 

CNN Türk'te yer alan habere göre, soruşturma kapsamında gazetenin sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Mediha Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Uluhakkında gözaltı kararı verildi. Gazetenin sahibi Akbay'ın Londra'da olduğu öğrenilirken, internet sorumlu müdürü Olgun ve muhabir Ulu ise gözaltına alındı. 

 

Suçlamalar

 

Savcılığın talebi üzerine, sulh ceza hakimliğince,

 

-"Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek",

 

-"Cumhurbaşkanına fiili saldırıyı kolaylaştırmak" ve

 

-"Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı kolaylaştırmak" 

 

Otel haberi suç sayıldı

 

 

Şüphelilere yönelik suçlamalar arasında darbe girişiminde Erdoğan’ın Marmaris’te tatil yaptığı otelin adres ve görüntüsünün Sözcü’nün internet sitesinde, ‘Sözcü Erdoğan’ı buldu’ başlığıyla haberleştirilmesinin bulunduğu öğrenildi.

 

Darbe girişiminden birkaç gün önce Erdoğan’ın basına çıkmadığı ve etkinliklere katılmadığı dikkat çekmiş, tatil yaptığına ilişkin haberler basına yansımıştı.

 

Gazete, 2 Eylül 2016'da "Sözcü'yü susturmak istiyorlar" manşetiyle çıkmıştı 

 

Sözcü gazetesi 2 Eylül 2016'da "Sözcü'yü susturmak istiyorlar" manşetiyle çıkmıştı. Manşet haberde gazete hakkında 'FETÖ' dosyası hazırlandığı belirtiliyordu.

 

Gazetenin manşet sayfasında şu ifadeler yer alıyordu: "Sözcü üzerindeki baskılar artıyor sevgili okurlar. Anlaşılan o ki Türkiye’nin en etkili gazetesi Sözcü susturulmak isteniyor! Neden?

 

Sebep basit: Gerçekleri yazdığı ve malum çevreleri ürküttüğü için!


Sözcü'nün FETÖ'cü olduğunu iddia eden kötü niyetli birtakım zevat var!


Dahası, Sözcü hakkında savcılıkta bir dosya hazırlandığı duyumunu aldık.


Güler misiniz, ağlar mısınız?

 

Bu ülkede herkes "FETÖ"cü olabilir ama Sözcü asla olamaz! "FETÖ"nün alçak felsefesi, Sözcü'nün karakterine, yapısına, ahlakına uymaz.


Bütün haberlerimiz ve tüm yazarlarımızın yazıları ortada……

 

Sözcü sapına kadar Atatürkçü ve Cumhuriyetçidir.


Atatürkçü olmamız ve halktan büyük destek görmemiz birilerinin canını sıkıyor. Varsın sıksın, biz doğru yoldan sapmayacağız.

 

İktidar mensupları dahil herkes Pensilvanya'ya gidip “Hocaefendi hazretleri” diye Fethullah Gülen'in elini öperken ona “FETO” diyen ve Türkiye için tehlikeli bir kişi olduğunu yazan tek gazete Sözcü idi.

 

Fethullah Gülen'in Sözcü aleyhine açtığı 35 ceza ve tazminat davası vardır. Bu bile Sözcü'nün sağlam karakterini göstermeye yeterlidir.

 

Yayın hayatına atıldığı ilk günden bu yana Atatürk ilkelerinden sapmayan, Türkiye'nin marka olmuş en dürüst Atatürkçü yazarlarını bünyesinde toplayan, her nüshasında Türkiye Cumhuriyeti'ni, özgürlükleri ve ulusal birliğimizi savunan Sözcü ile FETÖ arasında bir bağlantı kurmaya çalışmak ayıptan da öte büyük bir densizliktir!" 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha