• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sözcü yazarı Çiğdem Toker: İletişim Başkanlığı, istihbarat kurumu gibi ihaleler açabilecek

Sözcü yazarı Çiğdem Toker: İletişim Başkanlığı, istihbarat kurumu gibi ihaleler açabilecek
0 0

5 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı.

10 Ağustos 2020 Pazartesi 16:05

Karar, İletişim Başkanlığı’nın yapacağı ihalelere ilişkin. Eğer Cumhurbaşkanı, İletişim Başkanlığı’nın yapacağı bir ihalenin savunma, güvenlik ve istihbarat alanlarını ilgilendirdiğine, gizlilik derecesi olduğuna” karar verirse, veya ihaleyi kazanan firmayla imzalanacak sözleşme, özel güvenlik önlemi alınmasını gerektiriyorsa, İletişim Başkanlığı Kamu İhale Kanunu’na tabi olmayacak.

 

Konuyu Sözcü'deki köşesine taşıyan Çiğdem Toker, "Hemen belirtelim. Kamu İhale Kanunu, devlete ihalede istisna olanağını veriyor. Ama mevcut iktidar istisna maddesini 18 yılda tepe tepe kullanarak tüketti" diyor ve ekliyor:

 

"Kamu ihale yasasına tabi olmayacak kurum ve konuları listeleyen maddede, alfabenin tüm harfleri bittikten sonra, trafik plakaları misali yeni bir moda geçildi. Ama mesele bu da değil. Hukuk devleti normları açısından mesele, devletin zaten bir istihbarat kuruluşu varken, İletişim Başkanlığı’nın da benzer alanları kapsayacak nitelikte ihaleler açabilecek olması."

 

Aynı gün yayımlanan usul ve esasların, İletişim Başkanlığı'na çok geniş bir görev/yetki sahası çizildiğini gösterdiğini kaydeden Toker, "Usul ve esas deyip geçmeyin. 2814 sayılı Cumhurbaşkanı kararı, teknik olarak TBMM'de görüşülerek kabul edilen bir kanundan farksız. Çok ayrıntılı 44 madde arasında ilginç maddeler de var. Mesela eğer ihale döviz cinsinden yapılmışsa, müteahhit firmaya fiyat farkı ödenmeyecek" ifadesini kullanıyor ve şöyle devam ediyor:

 

"Bir de ödenseydi, diyebilirsiniz tabii de buradaki asıl soru, dolar/Euro cinsinden gizli ihale açabilecek İletişim Başkanlığı'nın “yerli ve millilik” iddiasını nasıl sürdüreceğidir. 2814 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, İletişim Başkanlığı'nı Kamu İhale Kanunu'na tabi olmamanın ötesine geçirmiş. Cumhurbaşkanı adeta kuruma özel bir yasa yapmış. ('İkili hukuk' tartışmasına farklı bir pencere.) İletişim ile gizli ihale kavramlarının yan yana gelişindeki oksimoronluk (*) ise ayrı tartışmayı hak ediyor."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha