• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban: Suriye ordusu ülkenin her tarafına girecek

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban: Suriye ordusu ülkenin her tarafına girecek
0 0

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, kendilerine 'Suriye Milli Ordusu' adını veren muhaliflerle Suriye'nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekâtı devam ederken Suriye ordusu da bölgede ilerlemeye başladı.

16 Ekim 2019 Çarşamba 23:15

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyasi ve medya danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye'nin operasyonu ve Suriyeli Kürtlerin bölgedeki konumlarıyla ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

 

Buseyna Şaban, Suriyeli Kürtler ile Şam yönetimi arasında bir anlaşma olmadığını 'bazı örgütlerin Suriye çıkarlarına aykırı hareket edip Amerikalılarla anlaştığını' söyledi.

 

Suriyeli Kürt örgütlere Suriye hükümeti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bakışını farklı olduğunu ifade eden Şaban, "Erdoğan (Suriyeli Kürtleri), Osmanlı ve Müslüman Kardeşler arzusunu gerçekleştirmek, Suriye ve Irak'ın bazı bölgelerini işgal etmek için bahane olarak kullanmaya çalışıyor" dedi.

 

 

Şaban, "(Erdoğan'ın) ülkesinde 17 milyon Kürt var, ülkesindeki Kürtlerle ilgilense daha iyi olur. Benim ülkemdeki Kürtlerle veya bizim ülkemizdeki herhangi farklı etnik yapıyla, mezheple biz ilgileniriz" diye konuştu.

 

Esad'ın danışmanı Şaban, Türk ordusu ile Suriye ordusunun karşı karşıya gelmesi durumunda ne olacağı sorusuna "Ülkemizin her bir noktasının özgürleşmesi için savaşacağız. Azez olsun, Afrin olsuın ya da Fırat'ın doğusu olsun" yanıtını verdi.

 

Türk hükümeti ile Suriye hükümetinin iletişim halinde olup olmadığı sorusunu da Buteyna Şaban "Hayır, Türk hükümeti ile bir bağlantı yok. Siyasette her şey mümkün. Şimdi bir bağlantı yok ama ileride ne olabileceğine dair bir fikrim yok. Ama Türk işgalciler çekilmeli ve kendi topraklarına dönmeliler" sözleriyle yanıtladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha