• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye için üçlü liderler zirvesi düzenlendi

Suriye için üçlü liderler zirvesi düzenlendi
0 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rus ve İranlı mevkidaşları Vladimir Putin ve Hasan Ruhani'yle düzenlediği Astana formatındaki Suriye zirvesinin 6.'sı, bugün telekonferans yöntemiyle yapıldı.

1 Temmuz 2020 Çarşamba 19:50

Üç liderin ülkelerinden telekonferansla bağlandığı zirvenin sonucunda, Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumaya ve "terör örgütleriyle mücadele etmeye" yönelik bir ortak açıklama yayımlandı.

 

Buna göre Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini vurgulayan üç lider, bu ilkelere evrensel düzeyde saygı gösterilmesi ve kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, hiçbir eylemin bu ilkelere halel getirmemesi gerektiğine dikkati çekti.

 

Liderler bu bağlamda, 'gayrimeşru öz yönetim teşebbüsleri dahil olmak üzere, terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddederek Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra komşu ülkelerin milli güvenliğine de halel getirecek ayrılıkçı gündemlere karşı durma yönündeki kararlılıklarını' ifade etti.

 

Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun da ele alındığı zirvede, "bu bölgede güvenlik ile istikrarın ancak Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde sağlanabileceği vurgulandı ve liderler bu doğrultuda çabalarını koordine etme konusunda" anlaştı.

 

"Suriye'ye ait olması gereken petrol gelirlerine yasa dışı şekilde el konulmasına ve transfer edilmesine yönelik itirazlarını" beyan eden liderler, "uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivillerin ve sivil altyapının korunmasını sağlarken, DEAŞ, Nusra Cephesi ve El Kaide veya DEAŞ bağlantılı tüm diğer bireyler, gruplar, teşebbüsler ve oluşumlar ile BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan diğer grupların tamamen ortadan kaldırılması amacıyla aralarındaki iş birliğini sürdürme kararlılıklarını" teyit etti.

 

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durumun da etraflıca gözden geçirildiği zirvede, İdlib'le ilgili bütün anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilerek sahadaki sükunetin temininin gerekliliği vurgulandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha