• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye Parlamentosu Üyesi Ömer Ose: Suriye hükümet yetkilileri ile SDG’li komutanlar arasında müzakere toplantıları başlayacak

Suriye Parlamentosu Üyesi Ömer Ose: Suriye hükümet yetkilileri ile SDG’li komutanlar arasında müzakere toplantıları başlayacak
0 0

Türkiye'nin SDG'nin denetimindeki Fırat'ın doğusuna yönelik 9 Ekim'deki askeri harekatı sonrası Kürtlerle Şam rejimi Rusya garantörlüğünde askeri bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, Türkiye sınır hatları Şam ordusu ile Rusya'ya bırakıldı.

23 Ocak 2020 Perşembe 12:54

Bu anlaşmanın Rojava yönetimi ile Şam arasında siyasi görüşmelerin önünün açıp açmayacağı merak konusuydu. Bu konuda Şam'dan üst düzey heyetler gerek Rojava yönetimi gerekse de SDG ile Kamışlı'da bir dizi görüşmeler de yapıldı. 

 

Ancak bunun resmi müzakereye dönüşüp dönüşmeyeceği netlik kazanmamıştı. Tartışmalar devam ederken, Kürt siyasetçi ve Suriye Parlamentosu Üyesi Ömer Ose, Suriye hükümeti ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında müzakerelerin başlayacağını söyledi.

 

Rûdaw’a konuşan Kürt siyasetçi Ömer Ose, “Suriye hükümet yetkilileri ile SDG’li komutanlar arasında müzakere toplantıları başlayacak” dedi.

 

Müzakere toplantılarının önümüzdeki günlerde Şam’da başlayacağını belirten Ose, görüşmelerin olumlu bir atmosferde gerçekleşeceğini ifade etti.

 

Rojava Özerk Yönetimi ile Suriye hükümeti arasında müzakerelerin başlaması için uzun zamandır çalışmalar yürütülüyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha