• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suruç anmasına İstanbul ve Ankara'da müdahale: Çok sayıda gözaltı var

Suruç anmasına İstanbul ve Ankara'da müdahale: Çok sayıda gözaltı var
0 0

Suruç anmasına ilişkin açıklama yapmak isteyen gençlik örgütlerine polis sert müdahalede bulundu. Müdahale sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Aynı amaçla İstanbul'daki anmaya da polis müdahalesi gerçekleşti.

20 Temmuz 2018 Cuma 18:11

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015'te IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırının 3’üncü yıl dönümünde Sakarya Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da bulunduğu gençlik örgütlerine polis müdahale etti.

 

“Suruç için adalet herkes için adalet” pankartını açan gruba, polis valiliğin izni olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. Bunun üzerine slogan atmaya başlayan gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Polis gençleri yerlerde sürükleyerek ve fiziki şiddet uygulayarak 10’un üzerinde kişiyi gözaltına aldı.

 

HDP’li Musa Piroğlu’nun polisin şiddetine tepki göstermesi üzerine etrafta bulunan bir kişi Piroğlu’na saldırıda bulundu. Bunun üzerine eylemciler ve saldırıda bulunan kişi arasında arbede yaşandı. Polis, saldırganı uzaklaştırırken tepki gösteren eylemcilere ise copla müdahale etti. Bu sırada Sakarya Meydanı’ndaki esnaf da polise “Zulüm yapıyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.

 

Polis çekim yapmak isteyen ve basın kartlarını gösteren gazetecileri de iterek çekim yapmalarını engelledi.

 

Grup Sakarya caddesindeki müdahalenin ardından açıklama yapmak için Meşrutiyet Caddesi'ne gitti. Ancak burada da polis müdahale ederek 3 kişiyi daha gözaltına aldı.

 

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Gençlik Örgütleri anma gerçekleştirdi. Kadıköy Halitağa Caddesinde yapılan anmaya katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve katliamda yaralı kurtulanların yanı sıra HDP, HDK, ESP, İHD ile çok sayıda gençlik ve sivil toplum örgütü katıldı.

 

Eylemin yapıldığı alanda “Kalplerimiz adalet için atsın” pankartı ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları açıldı. Eylem öncesi polis Halitağa Caddesini boydan boya ablukaya aldı.

 

Burada yapılan oturma eyleminin ardından kitle birbirinden ayrılarak gençlik örgütleri tarafından Süreyya Operası’ndan Mehmet Ayvalıtaş parkına yapılacak yürüyüşe katılmak için gitti.

 

Yürüyüşün yapılacağı Bahariye Caddesi de yüzlerce polis ve onlarca polis aracıyla ablukaya alındı. Yürüyüşe izin vermeyen polis, gençleri ve haber takibi için orada bulunan basın mensuplarının etrafını çembere aldı. Yapılan görüşme sonucu yürüyüşe izin verilmedi. Duruma tepki gösteren gençler, “Daha dün OHAL kalktı dediler. OHAL’in kaldırılması Suruç’u anmanın yasaklanması demekmiş” diyerek, her koşulda arkadaşlarını anacaklarını söylediler.

 

BİR KİŞİ KAFA TRAVMASI GEÇİRDİ

 

Kitle yürüyüşe geçtiği esnada polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Polis gaz bombası, plastik mermi ve coplarla kitleye saldırdı. Yapılan saldırı sonucu aralarında gazeteci Zeynep Kuray’ın da bulunduğu en az 15 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişi de yaralandı.

 

SGDF üyesi olduğu söylenen ve soyadı öğrenilemeyen Ulaş isimli kişi kafasına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle kafa travması geçirdi. Ulaş, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bazı basın mensupları da polisin darbına maruz kaldı.

 

Kadıköy sokaklarında hareketlilik devam ediyor.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha