• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suruç’ta kayyım protestosuna müdahale

Suruç’ta kayyım protestosuna müdahale
0 0

Suruç’ta kayyım protestosuna müdahale eden polisler, aralarında HDP il eş başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

16 Kasım 2019 Cumartesi 14:51

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, Suruç Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çevik'in gözaltına alınmasının ardından yerine kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla partinin ilçe binasından belediye binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Aralarında HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, partililer ve yurttaşların bulunduğu gruba, polis bir süre sonra müdahale etti. 

 

Müdahalede sırasında HDP il eş başkanları Mikail Gözen ve Emine Çetiner, Belediyesi Meclis üyeleri Fatma Taş Ekmez, Nahide Kılıç, parti yöneticisi Ferit Tamga'nın da aralarında olduğu çok sayıda partili darp edilerek gözaltına alındı. HDP’li vekil Ayşe Sürücü ise polis müdahalesi sırasında fenalık geçirdi. 

 

Polisler çevredeki ilçe sakinlerine de müdahale sırasında hakaretlerde bulunup, dağıtmaya çalıştı. 

 

‘HALKIN İRADESİNİ GASP EDEMEZSİNİZ’

 

Polislere “Hırsızlar” diyerek tepki gösteren Sürücü, “Siz bu halkın iradesini gasp edemezsiniz. Bu halk size boyun eğmeyecektir. Seçimle alamadığınızı kayyum atayarak gasp ediyorsunuz. Biz kayyum atanan belediyemiz için basın açıklamasına bile izin vermiyorsunuz. Çünkü korkuyorsunuz. Ama biz sizin bu faşist saldırılarınıza karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

 

Belediye binası önündeki Atatürk Meydanı'nı da ablukaya alan polis, yurttaşların burada bir arada durmasına dahi izin vermemeye başladı. 

 

HDP’li vekil Sürücü ve beraberindekiler, bu nedenle partilerinin ilçe binasına geçti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha