• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suudi Arabistan: Elçiliği dinleyen Türkiye, neden Kaşıkçı’yı uyarmadı?

Suudi Arabistan: Elçiliği dinleyen Türkiye, neden Kaşıkçı’yı uyarmadı?
0 0

Suudi Dışişleri Bakanı, Kaşıkçı cinayetinin işlendiği konsoloslukta ortam dinlemesi yaptığı öne sürülen Türkiye'nin Suudi gazetecinin öldürüleceğinden haberi varsa neden Kaşıkçı'yı önceden uyarmadığı sorusunu yöneltti.

27 Şubat 2020 Perşembe 14:46

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, İstanbul’daki Suudi Arabistan büyükelçiliğinde 2 Ekim 2018’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, konsoloslukta ortam dinlemesi yaptığı öne sürülen Türkiye tarafından, öldürüleceğinden haberi varsa neden önceden uyarılmadığını sordu.

 

DW Türkçe’nin haberine göre başkonsolosluktaki cinayetin emrini Suudi Arabistan yönetiminin vermediğini yineleyen el Cubeyr, gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldürenlerin ‘yetkilerini aştığını’ söyledi.

 

Başkonsoloslukta Türkiye tarafından ortam dinlemesi yapıldığına atıfta bulunan Tim Sebastian, ses kayıtlarında cinayeti işleyenlerden birinin telefonda “Sizinkilere söyle, o iş tamam” dediğinin duyulduğunu hatırlatarak üst düzey bir Suudi istihbarat yetkilisi olduğu belirtilen bu kişinin kiminle konuştuğunu sordu.

 

Bu soruya “Bunun doğru olduğuna inanmıyorum. Bilmiyorum” yanıtını veren el Cubeyr, “Türklerin yaptığı dinlemeleri görmedim. Ama eğer Türkiye tüm bu bilgilere sahipse, böyle olduğuna inanıyorlarsa, neden bunları başkonsolosluğa gitmeden önce Cemal Kaşıkçı’ya vermediler?” diye sordu.

 

Kaşıkçı’nın öldürüldüğü 2 Ekim 2018 tarihinde başkonsoloslukta yaşananları ‘hata’ olarak niteleyen el Cubeyr, Suudi Arabistan’dan İstanbul’a giderek cinayeti işlediği tahmin edilen ve kamuoyunda ‘suikast timi’ olarak adlandırılan ekibin Türkiye’ye bu amaçla gitmediğini savundu.

 

El Cubeyr, “Onunla konuşmaya gittiklerini düşünüyorum. Suudi Arabistan’a dönmesi için ikna etmek istiyorlardı. Ama bir şeyler korkunç biçimde yanlış gitti ve bir kavga çıktı ve öldürüldü” dedi.

 

Sebastian’ın “Yanında kemik testeresi olan bir otopsi uzmanıyla gittiler” demesi üzerine el Cubeyr, “Bundan haberim yok” ifadesini kullandı.

 

El Cubeyr, Kaçıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu ise bilmediğini belirterek, “Cesedi yerel bir işbirlikçinin yok ettiğini söylediler” dedi.

 

Sebastian’ın tekrar cesedin nerede olduğunu sorması üzerine “Bilmiyorum” diyen Cubeyr, “Sorgu sırasında sorulmadı mı?” sorusuna ise “Ben savcı değilim. Biz dış politika yaparız. Cezai soruşturmayı bilmeyiz” yanıtını verdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha