• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tanrıkulu'dan hak ihlali raporu: Bir ayda 515 işkence vakası yaşandı

Tanrıkulu'dan hak ihlali raporu: Bir ayda 515 işkence vakası yaşandı
0 0

AKP iktidarının "işkenceye sıfır tolerans" iddiası tutmadı, hatta işkence vakalarında son yıllarda ciddi artış yaşandı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 10:31

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun açıkladığı hak ihlali raporuna göre, ay boyunca 246 yaşam hakkı ihlali ve 515 işkence olayı yaşandı.

 

CHP Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Tanrıkulu, “Mayıs 2019 Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Mayıs ayı içerisinde 246 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bunlardan “yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olayları” kapsamında bir, “yasa dışı örgüt saldırılarında” biri çocuk olmak üzere iki, “silahlı çatışmalarda” 49, “kuşkulu asker ölümlerinde” ise dört kişi yaşamını yitirdi.

 

Mayıs ayında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 27 olurken, iş cinayetlerinde ise 163 kişi yaşamını yitirdi. Raporda işkence vakalarına dair toplam 515 ihlalin yaşandığına yer verildi. Bu sayıdan 364’ü doğrudan “işkence” kapsamında, 151’i “işkence ve kötü muamele” kapsamında yaşandı.

 

Raporda “düşünceyi ifade özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlallerine de yer verildi. Bu kapsamda Mayıs ayında mahkum olan gazeteci, yazar ve yayıncı sayısı 12, gözaltına alınan gazeteci dokuz, tutuklanan gazeteci sayısı bir, düşünceyi ifade nedeniyle mahkum olanlar 13, tutuklanan, gözaltına alınan sanatçılar, politikacılar, yazarlar bir, mahkum olan akademisyenler 6, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan, tutuklanan 50 iken aynı gerekçeyle mahkum olan sayısı ise bir oldu.

 

“Örgütlenme özgürlüğü” başlığında yaşanan hak ihlalleri kapsamında mahkum olan milletvekili, belediye başkanı, parti yöneticisi dört, basılan parti, dernek binası ise iki olarak belirtildi.

 

MA'nın haberine göre, Mayıs ayında “toplantı ve gösteri özgürlüğü” kapsamında yaşanan hak ihlalleri ise toplamda 782 olarak belirtildi. Bu kapsamda müdahale edilen etkinlik ve basın açıklaması sayısı 163, yasaklanan  etkinlik, gösteri, tiyatro 54, etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı il sayısı yedi, basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınan sayısı 547 ve bu kapsamda tutuklanan sayısı ise 11 olarak yer aldı. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha