• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tansu Çiller’in oğluna deniz kıyısında özel imar

Tansu Çiller’in oğluna deniz kıyısında özel imar
0 0

AKP hükümetinin yandaşlara yönelik özel düzenlemelere gitmesine her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

22 Mayıs 2020 Cuma 13:01

Bu kez AKP’ye desteğiyle bilinen eski başbakan Tansu Çiller’in oğlu için deniz kıyısında bulunan arazinin imarı değiştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle Sarıyer Kilyos’ta bulunan 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, yaklaşık beş kat artırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı. Konut alanı olarak belirlenen parsele otel yapma hakkı verildi.

 

Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan arazinin imar planları değiştirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı.

 

“Turizm tesis alanı” ilan edilen arazinin Marsan Marmara Holding A.Ş.'ye ait olduğu öğrenildi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri eski başbakanlardan Tansu Çiller'in oğlu Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelken.

 

Şirketin eski yönetim kurulu üyeleri arasında da Tansu Çilller'in diğer oğlu Mert Çiller bulunuyor. 

 

Üçüncü derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce “düşük yoğunluklu konut, park, yol” alanı olarak belirlenmişti.

 

Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile “alanın turizm potansiyeli” ve “ülkenin turizm sektörüne sağlayacağı faydalar” göz önüne alınarak, “konut” fonksiyonu için ayrılan arazi “turizm tesisleri alanı”na dahil edildi.

 

Bu değişiklikle söz konusu araziye otel, motel ve pansiyon yapılabilmesinin önü açıldı. Parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha