• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TBMM Başkanlığı için 5 isim yarışacak

TBMM Başkanlığı için 5 isim yarışacak
0 0

TBMM Başkanlığı seçiminde yarışacak adaylar netleşti. Görev süresi 12 Temmuz'da dolacak mevcut TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yeniden adaylık başvurusu yaparken, muhalefet partilerinden 4 isim aday gösterildi.

3 Temmuz 2020 Cuma 18:37

TBMM Başkalığı için 7 Temmuz'da seçim yapılacak. AKP'nin aldığı karar doğrultusunda Tekirdağ Milletvekili Şentop yeniden aday olurken, MHP'de Şentop'u destekleme kararı aldığı için aday çıkarmadı. CHP, Ankara Milletvekili Haluk Koç'un adaylık başvurusunu yaparken, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti ise Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz'i aday gösterdi. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da TBMM Başkanlığı'na aday olacağını açıklamıştı.

 

TBMM Genel Kurulu'nda 7 Temmuz salı günü Meclis Başkanı seçimi yapılacak. TBMM Başkanı seçilmek için,ilk iki turda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 400, üçüncü turda ise üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301 milletvekilinin oyunu almak gerekiyor. Hiçbir adayın budesteği alamaması halinde, 4.turda en fazla oyu alan aday, başkan seçiliyor. Gizli oyla yapılan başkanlık seçimi için siyasi partiler grup kararı alamıyor.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - AYŞE SAYIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha