• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TEM’de ortaya çıkan altı aydır kayıp dört KHK’lıya tutuklama

TEM’de ortaya çıkan altı aydır kayıp dört KHK’lıya tutuklama
0 0

Aileleri tarafından altı aydır kayıp oldukları belirtilen dört KHK’lının Ankara Emniyeti Terörle Mücadele (TEM) şubesinde ortaya çıkmasından sonra, çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 22:10

DW Türkçe’nin haberine göre, 12 gündür gözaltında tutulan Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek, savcılık sorgularının ardından tutuklandı. Tutuklamanın gerekçesi açıklanmadı. Ayrıca, söz konusu dört kişinin sorgularında avukatlara erişimin engellendiği öne sürüldü.

 

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Aileler, avukatlar ortada kaldı. Neyin, ne olduğunu kimse anlamadı. Türkiye’de bir hukuk skandalı daha yaşandı. Bu olay aydınlatılmadıkça Türkiye’nin karanlıktan kurtulması mümkün değil.”

 

Savcılık sorgusunun tamamen evrensel hukuk ilkeleri dışında gerçekleştiğini öne süren Gergerlioğlu, “Sorguda; bırakın özel avukatı CMK avukatı bile yoktu. Ankara Barosu insan hakları merkezi avukatlarını da koridordan çıkardılar. Ortada apaçık bir hukuksuzluk var” derken, bu durumun tüm dünya tarafından sorgulanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 

Gergerlioğlu, Twitter hesabından da şu paylaşımı yaptı: “Bu tiyatroyu kesinlikle kabullenmeyeceğiz. 4 kaçırılan tutuklandı. Savcılık odasına ailelerin avukatları yaklaştırılmadı, – özel avukat tuttu- denildi, gözaltındakiler avukatın ismini bilmiyordu. Arka kapıdan bu avukatlar kaçırıldı. Tutuklanma nedeni bilinmiyor.”

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha