• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Temurci, Sedat Peker’in ‘silah dağıtıldı’ iddiasını doğruladı: Arka kapıdan operasyonlar yapılmış, öğrenmiş olduk

Temurci, Sedat Peker’in ‘silah dağıtıldı’ iddiasını doğruladı: Arka kapıdan operasyonlar yapılmış, öğrenmiş olduk
0 0

Eski AKP İstanbul İl Başkanı ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, Sedat Peker’in 15 Temmuz 2016 gecesi AKP’li gençlere silah dağıtıldığı yönündeki iddialarını doğruladı.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 10:40

“Maalesef o dönem arka kapıdan bir takım operasyonlar yapılmış, öğrenmiş olduk. Her biri açıklanacak, şahitleriyle ortaya konacak” diyen Temurci, Halk TV’de canlı yayınlanan Kayda Geçsin programında çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Program moderatörü Şule Aydın’ın, “15 Temmuz’la ilgili en çok açıklama yapması gereken isimlerden biri sizsiniz ve partiniz. Çünkü hem darbeleri araştırma komisyonunda olan bir genel başkan yardımcısı var, Selçuk Özdağ; hem sayın Olçok partinizde hem siz o gün, 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanını da havalimanında karşılamaya giden, salonda olan isimlerden birisiniz. O güne ilişkin, hâlâ konuşulmayı bekleyen, sizin aklınızda kuşku bırakan, aydınlatılmayı bekleyen ya da AKP içine sesleneceğiniz ya da yanıt beklediğiniz neler var. Bu süreç aynı zamanda yeni bir seçim döneminde yaşanabileceklere ilişkin başka soru işaretleri doğuruyor mu sizde? Çünkü hâlâ kayıp silahlar iddiası var, hâlâ envanere kayıtlı olmamış silahlar iddiaları ortada bekliyor.” sorusuna Temurci şu yanıtı verdi:

 

’15 TEMMUZ’LA İLGİLİ PEŞİMİ BIRAKMAYAN OLAYLAR VAR’

 

“Şule hanım inşallah 15 Temmuz haftasında daha detaylı konuşabiliriz ama şu duygumu paylaşmama müsade edin. 15 Temmuz benim için özel bir gün, kendi doğum tarihini de 15 Temmuz olarak ifade eden biriyim. Çünkü o gece Türkiye’yi yönetenler ve o dönem partinin genel başkanı da dahil Allah’ın bir kuluna telefonla ulaşamayıp Türkiye’yi sokağa davet eden biriyim. Dolayısıyla bunu yaşarken, bunu yaparken herhangi birinden talimat almayan biri olarak 15 Temmuz’la ilgili şu an peşimi bırakmayan bazı olaylarla da mücadele ediyorum. Nedir o, birkaç ay önce, geçtiğimiz Temmuz ayında hatırlarsanız Sedat Peker’in yapmış olduğu bu kaçak silahlarla ilgili olarak bir açıklama oldu. Ben o dönem AK Parti’nin İstanbul il başkanıydım. Yani 2016 Ağustos ayında yapılan bu teslimat yapıldığı dönemden bahsediyorum. Ben o dönem iki gün bekledim, ülkenin başbakanı ve partinin genel başkanı sayın Binali Yıldırım’dan bir açıklama bekledim. AK Parti yetkililerinden bir açıklama bekledi ama sizin ve birçok televizyon ekranından o dönem AK Parti İstanbul il başkanlığı yaptığım için neden sesimin çıkmadığına dair bir çok arkadaşımız, televizyoncu dostumuz bizi açıklamaya davet etti. Biz de bu ekranlarda çıkıp şunu söyledik. Bu meselenin yargı tarafından mutlaka incelenmesi lazım.

 

‘ARKA KAPIDAN BİRİLERİ SİLAH DAĞITMIŞSA…’

 

Ancak bir silah teslimatı söz konusuysa -bununla ilgili detaya girmeyeyim- şu anda maalesef beni çok üzen, sükutu hayale uğratan çok daha detay bilgilere sahip oldum. Burada açıklamayacığım onu bu gece. Sonuç itibarıyla bununla ilgili olarak yargıyı göreve çağırdım aynen biraz önce diğer olaylarda olduğu gibi… Şunu söyledim, eğer bu ülkede AK Parti İstanbul Gençlik Kollarına ya da gençlik kollarındaki arkadaşlarımıza birileri silah dağıtmışsa, bu İçişleri Bakanı’nın sadece bilgisi dahilinde olacak bir şey olamaz dedim. Ve bazı kişilerin isimlerinden bahsettim. Bunun da yargı tarafından incelenmesi gereken bir mesele olduğunun altını çizdim. Maalesef, üzülerek ifade ediyorum; şu anda, o dönem adeta arka kapıdan dolaşılarak bizim bilgimiz haricinde bir takım operasyonlar yapılmış, bunları öğrenmiş olduk. Zamanı geldiğinde daha detaylı açıklama imkanım olacak inşallah.”

 

‘SADECE BALAT’TA DAĞITILMAMIŞ’

 

Bu sözler üzerine program konuklarından gazeteci Timur Soykan, “Selim bey önemli bir şey söylüyorsunuz. Altını çizmek için tekrar vurgulayayım. Sedat Peker’in iddiası şuydu. Araba bagajlarında kasa kasa kalaşnikof silahların AK Parti’nin gençlik kolları yöneticileri tarafından, Balat’ta başkalarına kasa kasa teslim edildiği yönünde çok çarpıcı iddialardı. Bunu doğrulattınız ve yargın olduğunu, başka yerlerde de olduğunu mu tesbit ettiniz. En azından bize bunu söyler misiniz?” sorusunu yöneltti.

 

‘KONUŞTUĞUMUZ İNSANLARIN HUKUKUNU KORUYORUM’

 

Selim Temurci ise, “Zamanı geldiğinde Timur bey bunları çok daha detaylı bir şekilde inşallah konuşacağız.” diyerek şöyle konuştu: “Çünkü, özellikle bizden kaynaklanmıyor ama bu meseleleri konuştuğumuz insanların da hukukunu korumak adına bunu söylüyorum. Yoksa bizde herhangi biri korku olmadığını sizin bildiğinizi biliyorum.”

 

‘SADAT NİÇİN DEVREDE?’

 

Soykan’ın, “Sadece Balat değil, farklı örnekler de var mı? En azından bunu söylerseniz bize bu akşamlık…” diyerek ısrar etmesi üzerine Temurci, “Timur bey Balat olayı özel bir case, özel bir olay ama ben şöyle söyleyerek kapatmak isterim. Şu an bu para transferleri dahil konuştuğumuz meseleyi, yıllardır devam eden varlık barışını da konuşarak meseleye bakmamız lazım.  Varlık Fonu’nu ve Varlık Fonu’nun niye incelenmediğini, niçin hiçbir denetime tabi tutulmadığını konuşarak devam etmemiz lazım. Bu ülkenin ordusu, emniyeti olduğu halde SADAT gibi yapıların niçin devrede olduğunu konuşarak devam etmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

 

‘BİNALİ YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA İSTEDİ’

 

Moderatör Şule Aydın da, “Bu konu cepte tutulmuş olmuyor mu? O detaylar milyonlarca insanı ilgilendiriyor çünkü.” sözlerini sarf edince Temurci, “Bunların her biri açıklanacak, her biri şahitleriyle ortaya konacak ve bu ülkede hukuksuzluk yapanlar milletin çocuklarına şayet silah dağıtmışlarsa bunların hesabını millete verecekler.  Ama dikkat edin, dikkat edin, kendi mal varlığı ile, yurt dışındaki mal varlığı ile ilgili açıklama yapmayan ama kendi oğlunun bilmem Venezuela’ya, dünyanın diğer ucuna Kolombiya’ya şuraya buraya  maske götürdüğünü söyleyen şahıs bu silah teslimatı ile ilgili olarak dönemin genel başkanı ve ülkenin başbakanı olarak tek bir açıklama yapmadı. Her şey bizim üzerimize kaldı. Ama biz gereken görüşmeleri yaptık, şu an bazı tespitlerimiz var. Bu arkadaşlarımızın da hukukunu koruma adına zamanı geldiğinde bunları hiç şüpheniz olmasın net bir şekilde açıklayacağız.” dedi.

 

‘ARTIK KORKMAYIN, KONUŞUN’

 

Kendilerine Kılıçdaroğlu gibi belge gelmediğini söyleyen Temurci, “Ama bu sivil toplum kuruluşlarında görev yapan pek çok arkadaşımız bu işten muzdaripler. Onlara da sizin aracılığınızla söylüyorum. Artık korkmayın, konuşun. Yarın çocuklarınızın yüzüne bakabilmek için konuşun.” ifadelerini kullandı.

 

‘TAYYİP BEYİN SİYASİ ANLAMDA SON DEMLERİ…’

 

“Tayyip beyin siyasi anlamda son demlerini yaşadığı AK Parti’nin bu şekilde bir final yapması inanın bizim siyasi geçmişimiz için de bir leke” diyen  Temurci, “Hakikaten mızrak çuvala sığmıyor. Ben de AK Parti’de siyaset yapmış biri olarak AK bütün kardeşlerime seslendim. Kılıçdaroğlu bürokrasiye seslendi ben AK Parti’de siyaset yapanlara seslendim. Yeter artık deyin, Yeter, bu kaldırılacak bir yük değil. Çocuklarınızın yüzüne bakamayacaksınız, yarın sokağa çıkacak ak bir yüzünüz olsun istiyorsanız bugün sesiniz çıksın diyorum.” sözleriyle çağrı yaptı.

 

SEDAT PEKER’İN İDDİALARI NEYDİ?

 

Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koordinasyonunda 15 Temmuz gecesi sonrasında devlet envanterine kayıtlı olmayan silahların dağıtıldığını iddia etmişti.

 

Peker, Soylu’ya hitaben, “15 Temmuz’da kahramanlık rolleri oynarken TRT binası baskınına gittiğinde hepsinin elinde kalaşnikof marka silahlar olan birçok sivil şahıs vardı. Bu silahlar da devlet envanterine kayıtlı değil. Biraz önce anlattığım, dağılımı senin tarafından koordine edilen hiçbir silah da devlet envanterine kayıtlı değil.” ifadesini kullanmıştı.

 

Peker, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından demokrasi nöbetlerinin tutulduğu ağustos ayında AKP İstanbul Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Osman Tomakin’e bir kasa kalaşnikof silahların teslim edildiğini, silahları getiren araçta Esenyurt AKP Gençlik kolları Başkanı Abdülsebur Soğanlı ve İçişleri Bakanlığı personeli Ahmet Onay’ın olduğunu öne sürmüştü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha