• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TİHV Genel Başkanı Fincancı: Kimyasal silah iddiası uzman ekiplerce araştırılmalı

TİHV Genel Başkanı Fincancı: Kimyasal silah iddiası uzman ekiplerce araştırılmalı
0 0

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye operasyonunda Serêkaniyê’de kimyasal silah kullanıldığı iddiası gündemdeki yerini koruyor.

21 Ekim 2019 Pazartesi 16:41

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kadıköy Demokrasi Meclisi üyesi Ekolojist Koray Türkay, kimyasal silahların toprağı zehirlediğini belirterek uzun vadede büyük tehlikelerin yaşanabileceğini, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, iddiaların aslının ortaya çıkması için uzman heyetlerin yerinde inceleme yapması gerektiğini belirtti.

 

‘TOPRAK ZEHİRLENİYOR’

 

Savaşta kullanılan bütün bombaların içinde kimyasal maddelerin bulunduğunu dile getiren Türkay, "Kimyasal bombalar insanların öldürülmesi için kullanılıyor. Bunun yanında toprağa verilen zarar sürecinde de, insanların sonraki hayatını ciddi anlamda etkilemektedir. Topraktan elde edilen gıdalar, insanların ölmesine ve sakat kalmasına ve hayatlarını kaybetmelerine sebep olmaktadır" dedi.

 

'UZUN VADEDE CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI AÇIĞA ÇIKAR'

 

Kimyasal silahların yeraltı ve yerüstü tahribatına dikkat çeken Türkay, "Bütün silahlar, bütün bombalar doğaya, çevreye ve ekolojiye büyük zarar vermektedir. Savaş ekolojik yıkım ve ekolojik katliamdır. Toprağın zehirlenmesi, telafisi mümkün olmayanlar sorunları açığa çıkarır. Bu anlamda Kuzey ve Doğu Suriye'de gerçekleşen operasyonlar, uzun vadede ciddi sağlık sorunları yaratacaktır" diye konuştu.

 

‘ROJAVA'DAN İSTANBUL'A DÖNECEKTİR’

 

Siyanür ve kimyasalların suya karışma oranın yüksek olduğunu belirten Türkay, "Doğanın kimyasını bozan tüm faaliyetlere karşı durmak gerekir. Ekolojinin sınırları yoktur. Çevre ve ekoloji insanlığın tümünü ilgilendirir. Rojava'ya atılan kimyasallar havaya da karışacak, hava ile birlikte yağmur olarak İstanbul'a dönecektir. Başka ülkelere da etki edecektir" şeklinde konuştu.

 

'DOĞRUDAN ETKİLENECEĞİMİZ BİR MESELEDİR'

 

Çevreye verilen zararı kendi topraklarımıza ve ülkemize yapılmış gibi görmemiz gerektiğine dikkat çeken Türkay, "Bize dokunmayan yılan bin yaşasın diye düşünemeyiz. Şuan bizi etkilemiyor gibi görünse de sonraki süreçlerde doğrudan etkileneceğimiz bir meseledir" ifadelerini kullandı. Türkay, "Bu anlamda savaşın, insanların hayatlarının ortadan kaldırılmasına yol açabildiği için ve aynı zamanda toprağımıza, gıdamıza zarar vermesinden kaynaklı net bir karşı duruş sergilememiz gerekiyor" diye vurguladı.

 

'UZMAN HEYET YERİNDE İNCELEME YAPMALI'

 

Kimyasal silah kullanıldığı iddialarının açığa çıkarılması ve etkin araştırmaların yapılması gerektiğini vurgulayan TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise, "Adli bilimler alanında uzmanların savaş bölgesine giderek, muayene yapması ve örneklerini alması gerekiyor" diye konuştu. Fincancı, Suriye Gelecek Partisi Genel Sekteri Hevrin Xelef'in öldürülmesine de değinerek, uzmanlardan bir heyet oluşturulması gerektiğini söyleyerek, yerinde incelemelerde bulunulması gerektiğini belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha