• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TMO: Hububatta stokçular piyasaya girdi

TMO: Hububatta stokçular piyasaya girdi
0 0

Korona virüsü salgını nedeniyle uzun ömürlü hububat ve bakliyat ürünlerinde talep patlaması yaşanırken, yeni mahsülün alınmasıyla birlikte stokçular piyasaya girdi. TMO'dan uyarı geldi.

9 Ağustos 2020 Pazar 14:53

DUVAR – Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, sektörün dışındaki kişilerin buğday alımları gerçekleştirdiğini gördüklerini söyledi.

 

Rekoltenin önceki yıllara göre daha yüksek oluşmasını beklediklerini anlatan Güldal, verimin yüksek ve kalitenin de iyi olduğunu ifade etti. Üreticilerin fiyat artışı beklentisiyle ürünü elinde tutma yoluna gittiğini belirten Güldal, şu açıklamayı yaptı:

 

“Bu arada sektör de fiyatlarını yaklaşık olarak bizim seviyemizde belirledi ve alım yaptı. Salgın nedeniyle gıda fiyatlarının yükseleceği beklentisiyle üretici hasattan sonra ürünlerin hemen satmadı, elinde tutuyor. Sektör dışı hububat-bakliyat ticaretinde daha önce yer almayan kişilerin alımları gerçekleştirdiğini gözlüyoruz. Bunun ülkemizdeki hububat ve bakliyat piyasalarında olumsuz etkileri olabileceğini değerlendiriyoruz. Bu eylemler stoklama mantığıyla yapılıyorsa, TMO geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da piyasa regülasyonunu keskin ve ciddi şekilde sağlayacaktır.”

 

‘TMO’NUN YETERLİ STOKU VAR’

 

Üreticilere ürünlerini TMO’ya teslim etmesi çağrısında bulunan Güldal, iç piyasadan aldıkları ürünlerle piyasa regülasyonunu sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

“Onun dışında stoklama amacıyla, manipülatif amaçlı yapılan stoklara gerekli müdahaleyi hasat bitimiyle yaparız.” ifadesini kullanan Güldal, belirledikleri fiyatın üreticiyi memnun ettiğini öne sürdü. Güldal,  hasat dönemi olması nedeniyle üretici lehine fiyanlandırma oluştuğunu, hasat dönemi sonunda piyasanın vaziyet alması için satış fiyatlarını ve tedbirleri açıklayacaklarını duyurdu.

 

Güldal, TMO’nun piyasayı regüle edecek oranda yeterli stokunun bulunduğunu da söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha