• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump’tan IŞİD açıklaması: Türkiye kendi mücadelesini vermeli

Trump’tan IŞİD açıklaması: Türkiye kendi mücadelesini vermeli
0 0

Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump bu kez IŞİD’le mücadelede geri adım atma mesajı verdi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:05

Trump, IŞİD’le mücadeleyi başka ülkelerin devralması gerektiğini söyledi ve bu ülkeler arasında Türkiye’yi işaret etti.

 

Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, IŞİD’i kendilerinin yok ettiğini savunup, “Bir noktada Rusya, Afganistan, İran, Irak, Türkiye’nin kendi mücadelelerini vermeleri gerekecek. Bu ülkelerin hepsi, IŞİD’in var olduğu bölgede” dedi. Trump, Afganistan’daki savaş ile bir benzetme yaparak “bir 19 yıl daha savaşmak istemediklerini” söyledi.

 

ABD Başkanı Trump, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kamplarında tutulan yabancı IŞİD militanları ve aileleri üzerinden Avrupa’yı da tehdit etti. Trump, bu kişileri pasaportlarını taşıdıklarını ülkelere geri yollayabileceklerini belirterek şunları söyledi:

 

 “Şu an binlerce IŞİD savaşçısını tutuyoruz ve Avrupa’nın onları alması gerekiyor. Eğer Avrupa almazsa, onları Almanya, Fransa ve diğer yerler gibi geldikleri ülkelere göndermekten başka seçeneğim kalmayacak. ABD bu kişileri Guantanamo’ya koyup masraflarını karşılamayacak.”

 

SDG’nin gözaltı kamplarında şu an 50’den fazla ülkeden binlerce kişi tutuluyor. Bu kişilerin arasında, çoğu Batılı ülkelerin vatandaşı olan en az 2 bin üye bulunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha