• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya serbest bırakıldı

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya serbest bırakıldı
0 0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır'da gözaltına alındı, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 22:54

Diyarbakır’da evine düzenlenen baskında gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

 

Sabah saatlerinde gözaltına alınan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

2008 yılında Siirt’te Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) yönetiminde iken o dönem açılan bir soruşturma kapsamında bu sabah gözaltına alınan Yerlikaya, SEGBİS üzerinden soruşturmayı yürüten Siirt savcısına ifade verdi.

 

“Örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlanan Dr. Yerlikaya, adli kontrol kararıyla serbest bırakılması talebiyle Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Hakimlik sorgusunun ardından Yerlikaya’nın serbest bırakılmasına karar verdi.

 

Diyarbakır’daki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman hekim olarak çalışan Yerlikaya’nın daha önce yürüttüğü sendikal faaliyetler nedeniyle suçlandığı öğrenildi.

 

DİYARBAKIR TABİP ODASINDAN AÇIKLAMA

 

Diyarbakır Tabip Odası da sosyal medya hesabından haberi “Haksız hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi Üyemiz Dr. Halis Yerlikaya savcılık ifadesinden sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı” ifadeleriyle duyurdu.

 

KAYNAK: EVRENSEL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha