• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TTB: Meslektaşlarımız aciller dışında sağlık sistemini durdurmaya hazır

TTB: Meslektaşlarımız aciller dışında sağlık sistemini durdurmaya hazır
0 0

Türk Tabipleri Birliği (TBB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bazı CHP'li milletvekilleri ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

13 Ocak 2022 Perşembe 17:32

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve CHP, HDP ve İYİ Parti’den hekim milletvekilleri mecliste düzenledikleri ortak bir basın toplantısı ile hekimlerin gelirleri ve özlük haklarında düzenleme öngören yasa teklifinin geri çekilmesine tepki gösterdi.

 

Toplantıya TTB Merkez Konseyi üyeleri ile CHP milletvekilleri Ali Fazıl Kasap, Ali Şeker, Candan Yüceer, Cihangir İslam, Murat Emir, Mustafa Adıgüzel, Servet Ünsal, Tekin Bingöl, Veli Ağbaba ve Yüksel Özkan; HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü, Habip Eksik, Hüda Kaya, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sait Dede ve Züleyha Gülüm ve İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu katıldı.

 

Kamudaki hekimlerin açlık sınırına dayanan ücretlerle özeldeki hekimlerin ise ciro baskısıyla çalışmaya zorlandığını belirten Fincancı, konuşmasında yurt dışına giden hekimlerin sayısının her geçen gün arttığını vurguladı ve şöyle konuştu:

 

"Biz toplumun sağlığı için de halk sağlığı için de mücadelenin bir parçası olması sebebiyle sağlık çalışanlarının sesini duyurmaya çalışıyoruz. Hekimlerimizi yitiriyoruz. Kamuda artık çalışamaz hale geldiler. Aldıkları ücretler açlık sınırına dayandı. Sağlık çalışanlarına özelde hakları verilebiliyor mu? Hayır. Genç meslektaşlarımız daha yoğun olmak üzere ülkeden gidiyorlar. 10 yılda yurt dışına giden hekim sayısı 59'dan 1405'e çıkmış. Bu haklarımızın tümüyle görmezden gelindiğini gösteren bir belgedir. Bu nedenle biz birlikte bu hakları almalıyız. Önce bizim bu mücadelemizi görüp bizim sesimizi duyduklarını düşündüğümüz sağlık otoritesi, Meclis'e getirdikleri teklifi geri çekti, 'Yeniden getireceğiz' dediler, yine olmadı. Biliyoruz ki alanda çalışan meslektaşlarımız hazır; sağlık sistemi tümüyle durma noktasına gelebilir, hep beraber haklarımızı alıncaya kadar tüm sağlık sistemi durdurulabilir, aciller dışında. Öyle mi olmasını istiyoruz? Hayır."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha