• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TTB üyesi Halis Yerlikaya: 'En az 10 milyon doz grip aşısına ihtiyaç var'

TTB üyesi Halis Yerlikaya: 'En az 10 milyon doz grip aşısına ihtiyaç var'
0 0

Koronavirüs pandemisi giderek yayılırken, grip aşısıyla ilgili tartışmalar da başladı.

27 Ekim 2020 Salı 11:47

Türkiye’de yeterli doz grip aşısının bulunmadığı, bu konuda sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. 

 

İthal edilen 1 milyon 500 bin doz grip aşısının yeterli olmadığına dikkati çeken TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, koronavirüse yakalanmasının getireceği ağır sorunlarının önüne geçmek için en az 10 milyon doza ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı havaların soğumaya başlaması ile birlikte mevsimsel gribe yakalanacakların sayısında yaşanacak artışın koronavirüsle mücadeleyi olumsuz etkileme tehlikesi bulunması dolayısıyla geçtiğimiz günlerde 1 milyon 500 bin doz grip aşısı ithal etti.

 

Fakat Bakanlığın hem grip hem de koronavirüse yakalanması durumunda hayati tehlike yaşayabileceği belirlenen ve ‘riskli grup’ olarak tarif ettiği kriterlere uyan kişileri baz alarak getirttiği 1 milyon 500 bin dozluk aşının ihtiyaç duyulan miktarın çok altında olduğu görüşü hakim.

 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, pandemi sürecinin başından bu yana hükümete “şeffaflık” çağrısında bulunduklarını söyleyen Yerlikaya, “Sağlık Bakanlığı gerçekleri hem bizlerden hem de toplumdan gizliyor. Bir vaka, hasta tartışması vardı. Sonuçta PCR testi pozitif olan herkesin bu hesaplamalara katılması gerekirken, bunların katılmadığı, sadece hastanelerde tedavi altına alınanların, testi pozitif ve durumu daha ağır olan kişilerin hesaplamalara katıldığı yönünde bilgiler var. Şuan durum nedir açıkçası biz de bunu ne yazık ki bilmiyoruz” dedi.

 

Sonbahar mevsiminin son ayına girildiğine dikkat çeken Yerlikaya, şöyle dedi:

 

“Artık havaların soğumasıyla birlikte Türkiye genelinde bütün kapalı ortamlarda insanların daha çok bir araya geleceğini öngörüyoruz. Bu bir araya gelişlerle birlikte vaka sayılarında ciddi bir artışın ortaya çıkacağını öngörüyoruz. Grip mevsimi geliyor, grip ile Kovid-19 etkinliği olan Sars-Cov-2 birlikteliğinde çok ciddi bir etki yaratacağını, ikisinin aynı hastada buluşması durumunda şiddetli bir enfeksiyon tablosunun ortaya çıkabileceğini öngörüyoruz."

 

Grip ve Kovid-19’un bir araya gelmesiyle daha yıkıcı bir takım sonuçlar ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulunan Yerlikaya, Dünya  Sağlık Örgütü’nün (WHO) grip aşısı yapılması yönündeki önerisini hatırlattı.  

 

Öneride  65 yaş üstü, kronik hastalığı olan, diyabet ve kanser hastası, sürekli ilaç kullananlar ile sağlık çalışanlarının aşıyı kullanması gerektiğinin belirtildiğini kaydeden Yerlikaya, “Sağlık çalışanları da risk gruplarının başında geliyor. Bunların hepsinin aşılanması gerektiği yönünde bir önerisi var. Aslında 6 ayın üzerindeki herkese bu aşı öneriliyor” diye konuştu.

 

Olası risk nedeniyle Türkiye’ye en az 10 milyon doz aşı ithal edilmesi gerektiğinin altını çizen Yerlikaya, “Türkiye’de 1 milyon 100 bine yakın sağlık çalışanı var. Bunlarla birlikte kronik hastalar, kanser hastaları, kalp hastaları ve risk grubunda olanlar başta olmak üzere herkese aşının ücretsiz temin etmiş olması lazım. TTB olarak temmuz ayında bu yönde Bakanlığa bir çağrımız oldu. Ne yazık ki bunlar yine yapılmadı. Grip aşısını getiremeyen bir ülkenin Kovid-19 aşısı bulunursa nasıl getireceğiyle ilgili de soru işareti var. Türkiye 1 milyon 500 bin doz aşı getirildiği söyleniyor, tabi Bakanlık bunu da şeffaf olarak açıklamadı. Hangi dozda aşı getirildiğini net olarak bilmiyoruz” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha