• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türk Harb-İş Sendikası: İncirlik'te işçilerin yarısının çıkışı verildi, ABD çekilmek istiyor

Türk Harb-İş Sendikası: İncirlik'te işçilerin yarısının çıkışı verildi, ABD çekilmek istiyor
0 0

Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, İncirlik Hava Üssü'nde çalışan 424 Türk işçinin çıkış işlemini başlattığını söyledi. Akalın, “Amerika, Irak, Suriye ve Türkiye’den çekilmek istiyor bu nedenle de şirket işçi azaltıyor” dedi.

21 Ocak 2020 Salı 14:43

Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde ABD’li işveren Vectrus şirketi 20 Ocak’ta, üste çalışan 890 Türk işçiden 32’si kadın toplam 424’ünün işten çıkartılacağını Türk Harb-İş Sendikası’na bildirdi. Açıklamada, çıkartma işlemlerinin 20 Şubat tarihine kadar süreceği belirtildi.

 

Türk Harb-İş Sendikası konu hakkında, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanların da katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Basın bildirisini okuyan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkartılmaların etik olmadığını belirterek şunları söyledi:

 

Biz kendilerine bu ekonomik koşullarda işçi çıkartılmalarının insanları çok kötü etkileyeceğini belirttik. Bu kesinlikle kabul edilemez. Toplam çalışanın 890 kişi olduğu yerde 424 kişinin iş akdinin iptal edilmesi toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor.

 

“Görüşmeler sert geçecek”

 

ABD’li işverenin işçi çıkartmalarından vazgeçmelerini istediğini belirten Akalın şu ifadeleri kullandı:  

 

31 Mart 2020 itibariyle yeni bir toplu sözleşme dönemine girileceğini ve ABD’nin bu vurdum duymaz tavrının sözleşmenin seyrini etkileyebileceğini, sert bir ortamda görüşmelerin geçeceğinin bilinmesini isteriz. ABD’nin her bölgede barışı bozmak adına yaptığı bu davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak büyük işçi hareketi başlatabileceğimizi Sakarya’da yaptığımız eylemlilik kararıyla gösterdik.

 

“ABD çekilmek istiyor”

 

İşçi çıkartmalarda şirketin gösterdiği gerekçenin Amerika’nın bölgeden çekilme girişimine bağlı olduğunu ileri süren Akalın, şöyle konuştu:

 

Irak, Suriye ve Türkiye’den çekilmek istediklerini belirtiyorlar ve buna bağlı olarak da kadro daraltılmasına gitmek istiyorlar. ABD hükumeti çekilmek istiyor. Şirket sadece hükümetin yetki verdiği düzeyde işçi çalıştırır. Şirketin yetkililerinin söylediği sözler bunlar. Buradan ‘ABD çekiliyor biz de buna bağlı olarak işçi azaltıyoruz.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha