• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türk konteyner gemisine Nijerya açıklarında baskın: Mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı

Türk konteyner gemisine Nijerya açıklarında baskın: Mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı
0 0

Nijerya açıklarında Türk şirketin işlettiği konteyner gemisi korsanlar tarafından basıldı. Bir kişi öldürüldü, 15 mürettebat kaçırıldı.

23 Ocak 2021 Cumartesi 22:10

Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisine baskın düzenlendi. Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunduğu bildirildi. Mürettebattan 18'inin Türk bir kişinin yabancı uyruklu olduğu biliniyor.

 

İHA'da yer alan bilgiye göre ilk belirlemelere göre, mürettebattan 15 kişinin zorla götürüldüğü öğrenildi. 4. Kaptan Furkan Yaren radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirdi.

 

Yaren, 2. mühendis Farman Ismayılov’un ise öldürüldüğünü açıkladı. Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği de ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Öldürülen Ismayılov’un cesedinin gemide olduğu belirtildi.

 

Denizhaber.net'de yer alan bilgiye göre konteyner gemisine uzun namlulu silahlarla çıkan korsanlar geminin idaresini ele geçirerek rotasını değiştirdi.

 

Bu sırada Uluslararası Denizcilik Örgütü Haberleşme Sistemi’nden acil çağrı yapan gemi kaptanı yardım istedi. Çok açıkta olduğu için (170 km) yardım gecikince geminin 15 mürettebatı deniz haydutları tarafından kaçırıldı. Bu sırada silah kullanan deniz haydutları, Azerbaycan vatandaşı 2. mühendis Farman Ismayılov’u öldürdü.

 

Korsanların Nijerya açıklarında bıraktıkları geminin seyri için 4’üncü kaptan ve iki makineciyi bırakarak uzaklaştıkları öğrenildi. 3 Türk mürettebat ile geminin kör bir şekilde seyrine devam ettiği öğrenildi.

 

Gemide 1'i Azerbaycan vatandaşı, 18 Türk mürettebat olmak üzere toplam 19 personel bulunuyordu.

 

M/V Mozart personel listesi ise şöyle:

 

  • Kaptan Mustafa Kaya, 2. Kaptan Melih Çetin, 3. Kaptan Doğancan Cengil, 4. Kaptan Furkan Yaren

 

  • Baş mühendis Süha Tatlıgü, 2. mühendis Farman Ismayılov, 3. mühendis Yasin Alper Şeker, E.zabiti Gökhan Buran

 

  • Reis Vedat Aksan

 

  • Gemici Erdi Erman, Gemici Halil Gülçür, Gemici Ünsal Dilsiz, Gemici Adil Alkan, Gemici İlyas Baş, Fiter Mesut Meral, Yağcı Bahadır Yeşilalan, Yağcı Gökhan Lale, Aşçı Mustafa Benklioğlu, Gv stj Hamza Orhan.
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha