• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkan Elçi: Tüm insanlar için barış istiyoruz

Türkan Elçi: Tüm insanlar için barış istiyoruz
0 0

Türkiye PEN Merkezi ile Kürt PEN Merkezi’nin, Uluslararası PEN’in desteğiyle Diyarbakır’da düzenlediği Barış Konferansı bugün başladı.

25 Nisan 2016 Pazartesi 15:34

Diyarbakır'da düzenlenen Barış Konferansı’nda barış mektubunu okuyan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, bir yaşındaki çocukların, 70 yaşındaki yaşlıların öldürüldüğünü belirterek, “Ölümlerin durdurulması için namuslu, cesur, vicdan sahiplerinin ortaya çıkması gerek. Yüreğinin sesini dinleyenler mutlaka iyi bir şeyler yapacaklardır” dedi.

 

Türkiye PEN Merkezi ile Kürt PEN Merkezi’nin, Uluslararası PEN’in desteğiyle Diyarbakır’da düzenlediği Barış Konferansı bugün başladı. Açılış konuşmasının ardından 28 Kasım 2015’te Sur’da katledilen Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi barış mektubunu okudu.

 

Elçi, “Tahir Elçi’yi her dile getirdiğimde ayrı bir travmayı yaşıyorum. İşin gerçek mağdurları suskun olur, duygularını dile getirmede zorlanır. Acı yaşamayanlar rahat konuşur ve uzun uzadıya her şeyin edebiyatını yapar. Tahir Elçi de konuştuğu zaman çok kısa konuşmuştu ve ne demek istediği net anlaşılmıştı. Tahir Elçi net şekilde düşüncelerini dil getirmişti. Hedef alınmasının nedeni de buydu” dedi.

 

Mektubun ardından Kürtçe hazırladığı yazıyı okuyan Elçi, şunları söyledi: “Toplumumuz sonbahardan kışa kadar zor bir dönemden geçti. 1 yaşındaki çocuklar, 70 yaşındaki yaşlılar öldürüldü. Anneler çocuklarını buzdolaplarında sakladı. İnsanların evleri başlarına yıkıldı. Gökyüzünden ölüm yağdı. Tahir Elçi öldürüldü, yalnız sesiyle insanların ölmemesi için meydana çıktı ama ne yazık ki tek kurşunla sesi kesildi. Vicdan sahibi, namuslu, bir Kürt aydınının sesi kesildi. Kurşun yola çıktığında hedefin kim olduğunu biliyor mu acaba? Kurşun yolunu şaşırmaz mı hiç? Sürekli kurşunlar mazlum ve masum insanlara yağıyor. Tahir Elçi’nin ölümü dileriz son olsun. Yüreği yananlar başkalarının yanmasını istemez. Zorluk, zahmet görmeyenler ucuz laflar eder, onlar için insanların yaşamı önemli değildir. Ama Tahir Elçi gibi işkencelerden geçenler için insanların yaşamı benzersiz bir şeydir. Ölümlerin durdurulması için namuslu, cesur, vicdan sahiplerinin ortaya çıkması gerekiyor. Yüreğinin sesini dinleyenler mutlaka iyi bir şeyler yapacaklardır. Umutlarımız boş hayaller olmasın. İsteklerimiz yaşamın içinden olmalı. Toplumumuz için barış istediğimiz zaman, aklımızın, fikrimizin net olması gerek. Tüm insanlar için barış istememiz gerek. Ama bugün barış isteği her şeyden daha zor ve cesur bir yürek istiyor. Tahir Elçi cesurdu ve sade bir yürek, net bir düşünceyle barış istedi. Bundan dolayı katledildi. Umudumuz odur ki biz barış isteğimizi gerçekleştireceğiz.” 
 

Kaynak: Evrensel

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha