• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye’den İdlib’e takviye: Askeri konvoya ‘Silah bırakmayız’ diyen grup eşlik etti

Türkiye’den İdlib’e takviye: Askeri konvoya ‘Silah bırakmayız’ diyen grup eşlik etti
0 0

Türkiye İdlib’e yönelik askeri takviye yaparken 35 araçlık konvoya Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya şartlı destek veren silahlı muhalifleriden ‘Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin eşlik ettiği bildirildi.

25 Eylül 2018 Salı 18:51

Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Eylül’de Rusya’nın Soçi kentinde, ‘İdlib; Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakatı’ imzalamıştı.

 

Buna göre, İdlib vilayetinde rejim güçlerine karşı savaşan gruplarla Suriye ordu birlikleri arasında Türk ve Rus ordularının kontrolü altında ağır silahlardan arındırılmış 15-20 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturulması planlanıyor. Rusya, İdlib’e yönelik operasyonu bekletme karşılığında Türkiye’den bölgedeki cihatçı örgütlerle ılımlı muhalifleri 15 Ekim’e kadar ayırmasını bekliyor.

 

Fransız Haber Ajansı (AFP), Türkiye’nin gönderdiği 35 araçlık takviye gücün İdlib’e ulaştığını duyurdu. Ajansa göre söz konusu askeri araçlar Türkiye sınırından başlayan gece yolculuğuyla ana yolları kullanarak Sarakeb kasabası yakınına ulaştı.

 

AFP haberinde şu bilgiye de yer verildi:

 

Askeri konvoya, Türkiye’nin sınır bölgesinin bir bölümünü kontrol eden Türk yanlısı isyancıların koalisyonu Ulusal Kurtuluş Cephesi savaşçıları eşlik etti.”

 

Ulusal Kurtuluş Cephesi anlaşmaya şartlı destek vermişti

 

Türkiye’nin desteklediği silahlı muhalifleri temsil eden ve çoğunluğunu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi, Moskova ile Ankara arasında imzalanan anlaşmaya dair ‘tam işbirliği’ göstereceğini belirtse de silah bırakmayacağını ve elinde tuttuğu yerleri teslim etmeyeceğini bildirmişti.

 

Cephe ihtiyatlı destek sunarak, “Türk müttefikimiz ile sivillerin korunması yönündeki çabalarının başarılı olması için tam işbirliğimizi ilan ediyoruz. Rusya, rejim ve İran’ın ihanetine karşı ihtiyatlı ve uyanığız. Elimiz tetikte kalacak ve silahlarımızı, toprağımızı veya devrimimizi bırakmayacağız” demişti.

 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de askeri konvoyun İdlib’deki gözlem noktalarına yerleştiğini doğruladı. Bölgede Türkiye’nin kontrolünde 12 gözlem noktası bulunuyor.

 

KAYNAK: DİKEN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha